Rešerše: datová centra (4Q 2017)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů. Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Datacentrum bez serverů?

Mary Branscombe, CIO Business World 06/2017, str. 26-27

Článek se věnuje novému trendu Serverless computing, který dotahuje téměř k dokonalosti iluzi „o nic se nestarám“. Je ideální např. pro pohánění mobilních aplikací, kód totiž neběží permanentně, ale jen když je aktivován zvolenou událostí.


Datacentrum pro globální cloud

Petr Smolník, www.dc-nn.com, 9.10.2017

INTERNET CZ otevřel největší komplex datacenter v Itálii. V datacentru se nacházejí řešení od jednotlivých dedikovaných serverů až po komplexní fyzickou a cloudovou infrastrukturu v datových sálech, ale také dedikovaná datacentra s technologiemi disaster recovery. Je připojeno na hlavní národní a mezinárodní poskytovatele konektivity vlastním systémem optických kabelů s prakticky neomezenou kapacitou přenosu. Chlazení zabezpečuje geotermální chladicí systém. Datacentrum splňuje nejvyšší standardy dle certifikace ANSI/TIA 942-A Rating 4 (dříve Tier 4).


Jak na efektivní vývoj, testování a správu sítí a datových center

Petr Smolník, www.dc-nn.com, 13.11.2017

Článek představuje produkt VMware Workstation 14 Pro, který poskytuje IT pracovníkům užitečný nástroj pro návrh, testování a provoz datových center a sítí. Přináší zvýšenou úroveň zabezpečení s podporou technologie na ochranu virtuálních strojů Virtual Based Security (VBS). Zjednodušuje testování pro téměř jakýkoli operační systém a aplikaci z lokálních počítačů s operačním systémem Windows nebo Linux. Usnadňuje teké správu datových center díky podpoře OVF a OVA.


Vysokohustotní řešení pro datová centra

Petr Smolník, www.dc-nn.com, 10.12.2017

Systém Corning v kolokačním centru Telehouse North v Londýně využívá osvědčený sytém Centrix, který umožňuje použití v místech s extrémně vysokou hustotou optických propojů. Článek popisuje detaily konstrukce s hustotou až 17 280 portů optických vláken na 1 m2.


České Radiokomunikace budují další datacentra a spouštějí nové služby

Jan Mazal, www.channelworld.cz, 13.11.2017

Společnost České Radiokomunikace, která provozuje datová centra v Praze, Brně a Zlíně, se chystá výrazně rozšířit svou síť regionálních datacenter a časem provozovat lokalitu v každém krajském městě. Článek představuje další plány rozvoje a nové služby CRA.


Klasické zálohování nestačí

Reseller IT 10/2017, str. 40

Představení NAS produktu firmy QNAP s označením TS-x31, který se pyšní rychlostí sdílení dat díky 10Gb SFP portu.


Datová centra v českých hájích

Jakub Špaček, Reseller IT 10/2017, str. 42-43

Autor představuje několik vybraných datových center v České republice včetně informací o poskytovaných službách a obsazenosti.


Rozhodují zásady a zkušenost

Jakub Špaček, Reseller IT 10/2017, str. 52-53

TTC TELEPORT od roku 2001 provozuje centrum TTC DC1, ke kterému nedávno přibylo TTC DC2. Článek formou rozhovoru s obchodním ředitelem firmy informuje o nabízených službách, bezpečnostních standardech a certifikacích.


Novinky, Sekce Datacentra
Košík