Rešerše: datová centra (3Q 2018)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů. Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Ekologické datové kontejnery pro drážďanský start-up

www.dc-nn.com, 1.8.2018

Průlomová mobilní datová centra umožňují využití tepla z procesorů a dalších komponent pro ohřev vody. Společnost Cloud&Heat Technologies vyrábějící ekologicky šetrné mobilní kontejnery navázala v této oblasti spolupráci s firmou Foxconn, resp. její divizí TradeDX. Článek se věnuje technickým parametrům dodávaných produktů.


V Praze otevřeli softwarově definované datové centrum nové generace

www.computerworld.cz, 16.7.2018

SafeDX uvedla do provozu službu softwarově definovaného datového centra – jednoho z největších OpenStack clusterů ve střední Evropě. DC využívá pokročilé telemetrické funkce s použitím nejnovějších procesorů Intel Xeon Scalable a architekturou Intel Rack Scale Design.


Zlepšete zabezpečení virtualizačních kontejnerů

Gary Duan, www.computerworld.cz, 8.8.2018

Vzhledem k nedostatku nástrojů pro run-time zabezpečení kontejnerů dochází k tvorbě obranných bariér předcházejícím run-time – v průběhu fází vytváření, integrace a nasazení. Autor popisuje obecné hrozby týkající se bezpečnosti kontejnerů, uvádí příklady hlavních útoků a představuje efektivní strategii pro zabezpečení s 12 kontrolními body.


Největší firemní datové centrum v Česku otevřela Škoda Auto

Pavel Louda, www.computerworld.com, 21.9.2018

Škoda Auto otevřela nově koncipované Tier 4 datové centrum s plochou 1700 m2. Datové centrum slouží i jako výpočetní centrum s výpočetní kapacitou 15 petaFlops, v budoucnu bude obsahovat až 6500 serverů v 500 rozvaděčích s příkonem 10 MW. DC má dva nezávislé energetické přívody a je koncipováno jako vnitřně bezobslužné spravované na dálku.


Nový přístup k ochraně virtualizace

Ondřej Desenský, www.computerworld.com, 24.9.2018

Většina datacenter je chráněna agentovým způsobem, agent je spuštěn v každém chráněném virtualizovaném stroji. Nedávno byl firmou Bitdefender uveden na trh bezagentový přístup – tzv. Bitdefender Hypervisor Introspection (HVI). Autor se věnuje podrobnému popisu této technologie.


Synology DiskStation Manager 6.2

Tomáč Jirásko, www.itbiz.com, 29.8.2018

Synology představila finální verzi svého operačního systému DSM 6.2 pro datová úložiště, který byl v beta verzi k dispozici již od října minulého roku. Autor představuje implementované novinky v podobě uživatelského rozhraní Drive, Virtual Machine Manageru pro virtualizaci operačních systémů, Active Backup Suite pro zálohování.


ProLiant DL325 mění zaběhnuté zvyklosti

Reseller Magazine 07-08/2018, str. 28

Článek představuje server ProLiant DL325 založený na jednosocketovém procesoru AMD Epyc, který nabízí výkon dvousocketových systémů za výrazně nižší pořizovací náklady. Server je určen pro montáž do racku, může být vybaven až 32jádrovým procesorem s 8 paměťovýmu kanál, maximální osaditelnou pamětí 2 TB DDR4 RAM, 10 NVMe disky, čtyřmi 1GBE síťovými porty a 3 PCIe sloty.


Black-box, white-box, brite-box

Reseller Magazine 07-08/2018, str. 36-37

Jaké přepínače mohou zvolit klienti datových center? Mohou volit drahá zařízení renomovaných výrobců, ovšem mohou také zvolit cenově dostupnější řešení v podobě bare-metal switche bez softwaru, white-box přepínače s otevřeným rozhraním NIE nebo brite-box přepínače s podporou osvědčeného výrobce. Článek popisuje výhody a nevýhody nasazení jednotlivých variant.


Nové systémy pro hyperkonvergovanou infrastrukturu

Reseller Magazine 09/2018, str. 16

Díky své jednoduchosti je hyperkonvergovaná infrastruktura jednou z nejrychleji se rozvíjejících technologických oblastí. Článek představuje poslední generaci hyperkonvergovaných řešení v podobě HPE SimliVity 380, jehož základem je technologie OmniStack, která integruje všechny důležité prvky IT infrastruktury a funkcí, provozovaných nad hypervizorem, do kompaktních x86 stavebních bloků na platformě procesorů Intel Xeon.


Hyperkonvergovaná infrastruktura

Reseller Magazine 09/2018, str. 18

Článek představuje servery Fujitsu Primergy a Primequest certifikované pro operační systémy MS Windows server 2016, které doplňují infrastrukturu Fujitsu o klíčové prvky inspirované cloudovou platformou. Pro jednoduchou implementaci je k dispozici integrovaný předkonfigurovaný systém obsahující veškerý software – Primeflex for Microsoft Storage Spaces Direct.

Novinky, Sekce Datacentra
Košík