Rešerše: datová centra (3Q 2017)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů. Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Vybudujte si softwarově definované datové centrum

Pavel Vomáčka, Computer World 09/2017, str. 26-27

Vytvoření datového centra, které lze plně spravovat prostřednictvím softwarových nástrojů, už dnes nemusí být tak složité. Autor se věnuje konceptu SDDC, který zahrnuje technologie komplexně zajišťující řízení datových toků, datové úložiště a jejich sladění do kompaktního celku včetně výběru nástrojů pro správu a automatizaci. Na modelovém příkladu popisuje proces implementace včetně možných úskalí.


ČEZ staví datacentrum vedle tušimické elektrárny

Jan Mazal, www.channelworld.cz, 14.7.2017

ČEZ se rozhodl umístit nové datacentrum v blízkosti elektrárny Tušimice. Jednak tím ušetří náklady na elektřinu a zároveň využije synergický efekt v oblasti bezpečnosti. Datové centrum má plánovanou kapacitu 6PB a postupně nahradí stávající provozy v Praze a Plzni. Dodavatelé jsou firmy Metrostav, Altron, Pronix, TTC Marconi.


Úložiště pro lidi, kteří „nesnáší“ storage

Petr Slačík, Reseller IT 07-08/2017, str. 15

Autor představuje technologii SolidFire společnosti NetApp, která je vhodná pro vybudování jednotné platformy ukládání dat. Jedná se o flash úložiště, které je možno libovolně skládat dle potřeby. Umí v každém okamžiku garantovat výkon pro daný LUN, a tedy zajistit jej i na vyšší úrovni – např. virtuálního stroje, databáze či aplikace.


Sedm způsobů, jak zabít výkon vašeho datového centra

www.vseodatacentrech.cz, 10.7.2017

Datová centra jsou stále výkonnější. Ideálně je třeba také zvyšovat efektivitu jejich správy. Odborník společnosti Schneider Electric se věnuje nejčastějších důvodům, které efektivitu snižují, jako je přebytečná kapacita, chybná cirkulace vzduchu či nevhodné rozmístění komponent v prostoru.


Nový software pomůže zákazníkům modernizovat datová centra

Petr Smolník, www.vseodatacentrech.cz, 5.9.2017

Článek představuje nová vydání softwarových řešení společnosti VMwar: VMware Integrated OpenStack 4 nabídne vyšší výkon, lepší škálovatelnost a rozšířenou podporu kontejnerizovaných aplikací. vRealize Network Insight 3.5 poskytne lepší přehled o síti a zabezpečení s využitím nákladově efektivních hyperkonvegovaných hardwarových zařízení s VMware vSAN, které zrychlí zavádění distribuovaného IT díky nižším nákladům a jednoduššímu rozšiřování funkcí podnikového IT mimo datová centra.


Nová řada firemních datových úložišť

Petr Smolník, www.vseodatacentrech.cz, 15.9.2017

Článek prezentuje novou řadu šesti a osmipozicových síťových datových úložišť NETGEAR ReadyNAS, které nabízejí operační systém se špičkových zabezpečením pěti úrovněmi ochrany dat a možností mobilní správy.


Opomíjené hrozby při provozu datacenter a jak se jich vyvarovat

Petr Smolník, www.vseodatacentrech.cz, 22.9.2017

Koncem roku 2016 došlo k několika výpadkům datových center. Společnost VSHosting sestavila přehled hlavních hrozeb, která mohou datová centra postihnout. Datacentra by měla vycházet z určitého systematického plánu a dbát i na takové věci, jako jsou dostatečné a vhodně zapojené UPS systémy, objem chlazeného vzduchu či zásobování palivem pro záložní generátory.

Novinky, Sekce Datacentra
Košík