Rešerše: datová centra (1Q 2019)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů. Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Cloudy v roce 2018

COMPUTERWORLD 01/2019, str. 10-11

Podle globální studie IDG, devět z deseti společností bude mít do roku 2019 část svých aplikací nebo infrastruktury v cloudu. Zbytek společností očekává, že to zvládne do roku 2021. Článek provádí tímto procesem změny a poukazuje na trendy blízké budoucnosti, jako je přechod z necloudového prostředí do světa aaS nebo multicloud.


Offloading dat na platformy bigdat

COMPUTERWORLD 01/2019, Marcel Vrobel, str. 26-28

Vytvořit ve firmách s velkými daty kvalitní datové zázemí je skutečná výzva. Většinou musí IT najít odpovědi na celou řadu koncepčních otázek a často je nutné vzít v potaz strategická rozhodnutí společnosti o jejím směřování a potřebě inovací. Offloading představuje extract, transform, load (ETL) process přenosu obrovského množství dat z Enterprise Data Warehouse (EDW) do platforem velkých dat (BDW). Autor popisuje podrobný postup jak takový proces probíhá společně s reálným příkladem využití offloadingu.


Sedm předpovědí pro rok 2019

COMPUTERWORLD 02/2019, příloha Datová centra, Andy Patrizio

Mnoho firem dnes hledá rovnováhu mezi implementací IT v cloudu a vlastní infrastruktuře. Autor se zamýšlí nad trendy jako je Edge computing, vodní chlazení, růstem datových center nebo mikroslužbami a serverless computingem.


Umělá inteligence zvyšuje efektivitu datových center

COMPUTERWORLD 02/2019, příloha Datová centra, Ann Bednarz

Tradiční přístup ke správě datových center už dnes není optimální. Strojové učení a využití umělé inteligence nabízí velký potenciál ke zjednodušení správy komplexních výpočetních provozů. K činnostem, které by se mohly zlepšit použitím strojového učení patří měření pro monitoring napájení a chlazení, optimalizace chlazení, DMaaS (Data Center Management as a Service) a plánování scénářů.


Hyperkonvergentní infrastruktura: Jak si vybrat to nejlepší?

COMPUTERWORLD 04/2019, John Edwards, Bob Violino, str. 15-18

Poptávka po systémech HCI a konvergenci datových center rychle roste. Je tedy lepší pořídit si integrované zařízení od jednoho dodavatele nebo hardwarově neutrální software pro hyperkonvergenci?  Autoři přibližují vývoj HCI od zaměření na VDI až po nynější použití pro více pracovních zátěží a spolu s praktickými radami porovnávají výhody a nevýhody hardwarového a softwarového HCI v různých společnostech.


Řešení Disaster Recovery a Business Continuity jako záchranný člun vašeho IT

IT systems 1-2/2019, příloha IT Security, Martin Souček, str. 18-19

Ztráta dat  podniku je problém, který může přinést nejen vážné finanční důsledky, ale u menších firem může ztráta dat vést k ukončení činnosti firmy. Mnoho firem zapomíná na plán obnovy dat po jejich ztrátě a následný chod podniku. Autor článku radí jak nastavit plány pro Disaster Recovery a Business Continuity a jak tyto plány udržovat.


IDC: Investice do cloudové infrastruktury poprvé překonaly výdaje na tradiční řešení

channelworld.cz, 24.01.2019

Dle globální analýzy společnosti IDC investice do serverů, switchů a úložišť určených pro nasazení cloudových prostředí v roce 2018 poprvé v dějinách překonaly výdaje na tradiční infrastrukturu. Cloudová infrastruktura tvořila 50,9 % globálních investic do infrastruktury. IDC  předpovídá, že v roce 2019 se trh IT infrastruktury dočká ochlazení, protože obnovovací cyklus tradiční infrastruktury je téměř u konce.


Veřejný cloud: vítězové a poražení

www.itbiz.cz, 11.03.2019

Článek poukazuje na analýzu Larryho Dignana na ZDNet, která objasňuje, že cloud typu IaaS, tedy poskytování IT infrastruktury formou služby, je v rukou tří hlavních hráčů – Amazonu, Googlu a Microsoftu. Trendem ve společnostech je nasazení nejenom čistě IaaS, PaaS nebo SaaS, ale i hybridních modelů cloudu.


Zásadní i falešné technologické trendy pro rok 2019

www.itbiz.cz, 15.03.2019, Jan Antoš

Prakticky všechna odvětví v současnosti procházejí digitální transformací. Autor nastiňuje technologické trendy v roce 2019 v ČR a věnuje se digitálnímu dvojčeti firmy, rozšiřování AI, pokročilým analytickým metodám a blockchainu. Popsané trendy kladou obrovské nároky na technickou infrastrukturu a proto je ne všechny firmy v ČR využijí. I proto se čeká výrazný propad investic na vnitřní infrastrukturu, a naopak rychlejší přesun ke cloudovým řešením.


Top 10 datových a analytických technologických trendů pro rok 2019

www.itbiz.cz, 21.03.2019

Přežití podniku bude v budoucnosti záviset na pružné, datově orientované architektuře, schopné reagovat na neustálé změny. Článek představuje deset datových a analytických technologických trendů pro rok 2019. Mezi hlavní trendy v oblasti analýzy a zpracování dat, které analytici společnosti Gartner vybrali jako technologie s největším potenciálem jsou CI (Continuous Intelligence) a vysvětlitelná AI.


Altron má další hit – mikrodatové centrum

www.procomputing.cz, 01.03.2019, Jakub Špaček

První místo v projektu Vizionář 2018 od asociace inovačního podnikání a sdružení CzechInno získalo mikrodatové centrum Altron za nejzajímavější a inovačně nejpřínosnější produkt v roce 2018. Toto datacentrum s prvky IoT nabízí moderní, prefabrikovanou alternativu k tradičním serverovnám.


 

 

Novinky, Sekce Datacentra
Košík