Rešerše: AI/BI/chatbot (1Q 2019)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů. Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Jak změní roboty roli manažerů?

CIO Business World 02/2019, Lukáš Kříž, str. 14

Robotizace se netýká pouze průmyslových provozů, ale i vedoucích a řídících zaměstnanců v jednotlivých organizacích společně s tím, jak se mění skladba pracovních sil v podnicích. Vedoucí pracovníci si budou muset osvojit technické, datově řízené myšlení, které využívají robotičtí podřízení. Článek poukazuje na změny v řízení, které budou očekávány od různých vedoucích pracovníků (např. CEO, CFO, COO) v budoucnosti na hybridním pracovišti.


Strategie digitálního pracovního prostření

CIO Business World 02/2019, Clint Boulton, str. 24-26

Digitální transformace je dnes nedílnou součástí firemního pracovního prostředí a v budoucnu může znamenat konkurenční výhodu podniku. Autor nás seznamuje s deseti návrhy pro úspěšnou realizaci digitální transformace pracoviště, která zahrnuje nejen počítače, mobilní zařízení a kancelářské aplikace, ale i konverzační roboty, virtuální asistenty, osobní analýzu dat a imerzivní prostředí.


RPA zautomatizuje firemní procesy

COMPUTERWORLD  04/2019, Clint Boulton, str. 20-22

Stále více podniků považuje robotickou automatizaci procesů za vhodné řešení jak eliminovat nadbytečné činnosti a poskytnout prostor zaměstnancům k vykonávání pracovních činností s vyšší důležitostí.  Možnosti RPA sahají od jednoduchého procesu jako je reakce na e-mail až po nasazení tisíců botů v systému ERP.  Autor ukazuje jaké jsou výhody a nevýhody využití RPA a přináší praktické rady pro její nasazení v podniku.


Výdaje na RPA software porostou

Reseller Magazine 01/2019, Michala Benešovská, str. 31

V současnosti RPA nejčastěji nasazují banky a pojišťovny nebo společnosti v segmentu utilit či telekomunikací. Dle průzkumu společnosti Gartner bude RPA do roku 2022 využívat 85 % velkých podniků a organizací, a stane se tak mainstreamovou záležitostí. Analytici Gartneru také upozorňují na tři časté chyby při nasazování RPA – plánování a výstavba RPA jako kompletního procesu a ve fázi testování přehnaná důvěra v dodavatele IT a vlastní IT týmy.


Digitální zaměstnanci a používání virtuálních asistentů

Reseller Magazine 03/2019, Michala Benešovská, str. 52

V dnešní době používají virtuální asistenty pouze 2% zaměstnanců. Podle studie společnosti Gartner, která se podílela na testování a nasazování prvních virtuálních asistentův anglicky hovořících zemích, se v blízké budoucnosti objeví typy virtuálních asistentů jako VPA (Virtual Personal Assistant), VCA (Virtual Customer Assistant) a VEA (Virtual Enterprise Assistant). Dle předpovědí se také komunikace s virtuálními asistenty přesune z textového do hlasového rozhraní.


Umělá inteligence v podnicích: hlavní trendy a best practices

www.itbiz.cz, 22.02.2019

S tím, co můžeme v nejbližší budoucnosti očekávat v oblasti umělé inteligence a strojového učení a radami pro nasazení těchto technologií v podnicích nás seznamují James Kobelius, odborník na data science a Lisa Morgan z Information Week. Jako trendy roku 2019 označují například rozšiřování AI jak v kontejnerizaci, tak i v cloudu  a také integrování umělé inteligence do systému řízení rizik.

Novinky, Sekce AI/BI/chatbot
Košík