Rešerše: ERP/CRM/BI (3Q 2011)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů

Nové zbraně firemních analytiků, Vít Petrjanoš, Computer World 12/2011, str. 13-18

Článek se obsáhle věnuje nástrojům pro business intelligence a uvádí jejich přehled jak v oblasti komplexních, tak specializovaných. Všímá si rozvoje BI nástrojů na nižších úrovních manažerských pozic a propojení se sociálními médii. Též se věnuje využití cloudu pro BI a analýzy – ač o tomto propojení uvažuje polovina z dotázaných organizací, nejde zatím o masové nasazení. Závěr je věnován novým trendům BI řešení – automatizaci rozpoznání datových zdrojů, vztahů a závislostí nebo kontextuální BI.

IT v praxi: Budou spreadsheety nahrazeny CRM či analytickými nástroji? Sandra Gittlenová, Computer World 13/2011, str. 22-25

Autorka popisuje reálné zkušenosti manažerů s přechodem od využívání klasických tabulkových procesorů typu Excel k sofistikovaným nástrojům pro sdílení dat a řízení vztahů. Konkrétní omezení, na která firmy narážejí při práci s tabulkovými procesory, se týkají souběžné práce více osob na jednom projektu, nedostatku správných funkcí, neaktuálnosti dat, nemožnosti on-line kontroly vkládaných informací či omezení mobility. Popisuje též reakce Microsoftu na tyto výzvy.

IT v praxi: Technologie v pozadí informačních systémů ERP, Daniel Novák – ředitel tech. vývoje J.K.R., Computer World 15/2011, str. 26-27

Autor si všímá dvou směrů vývoje ERP systémů – opensource koncept založený na Javě a řešení Micorsoftu s jeho vývojovými nástroji. Popisuje výhody a nevýhody obou směrů i s ohledem na implementaci nejnovějších technologií, např. skladových aplikací ovládaných hlasem, EDI komunikace, SOA architektury.

IT v praxi: Přínosy pokročilé analýzy dat, Tomáš Bartoš, David Beneš, Computer World 16/2011, str. 23-25

Článek se zabývá otázkou uchovávání a vyhodnocování strukturovaných dat. Tradiční řešení ERP nebo BI jsou již běžně implementována, ovšem analytické nástroje se posunuly o značný kus vpřed. Autoři popisují nejnovější trendy zpracování a využití analýzy v praxi různě zaměřených společností.

Sekce ERP/CRM/DMS
Košík