Rešerše: ERP/CRM/DMS/BI (4Q 2016)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů.

Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


IT v praxi: Datová analytika na míru

Stacy Collettová, Computer World 11/2016, str. 27-28

IDC předpovídá, že trh podnikových analýz a big dat poroste ročním tempem 23%. Jak však u tak překotného vývoje udržet funkční analytickou infrastrukturu? Článek přináší zkušenosti dvou firem – VMware, která vytvořila multidimenzionální modelovací funkci využívající kombinaci dat třetích stran, dat v vlastního CRM systému, ERP a podnikových datových skladů. Druhým příspěvkem je analytický systém firmy BNY Mellon, který dokáže sledovat cestu dat od okamžiku přijetí do firmy až do konce jejich životního cyklu.


Příloha ERP: Klíčový prvek pro řízení podniku

Alexander Lichý, CIO Business World 5/2016, str. II-VII

Nejefektivnějším způsobem vedoucím k vizi průmyslu 4.0 je implementace ERP systému, který je schopen přímé komunikace se stroji. Článek mapuje přístup českých firem, věnuje se konfrontaci českého a zahraničního ERP a přináší rozsáhlý přehled dodavatelů ERP systémů.


Příloha ERP: Případová studie – ERP QAD významně zefektivnil firemní procesy v Biovetě

CIO Business World 5/2016, str. VIII

Bioveta je významnou společností v oblasti vývoje a produkce veterinárních a humánních přípravků. Vzhledem k ukončení podpory dodavatele stávajícího informačního systému se rozhodla implementovat zcela nový s cílem zlepšení řízení celopodnikových procesů jednotlivých ERP. Firma zvolila ERP QAD společnosti Minerva se specifikací propojení on-line na laboratorní systém, automatickým sběrem dat pomocí čárových kódů a validaci systémů pomocí farmaceutických norem GAMP.


Příloha ERP: Případová studie – Informační systém K2 pomáhá s distribucí textilní galanterie

CIO Business World 5/2016, str. IX

Společnost Stoklasa je jedním z nejvýznamnějších distributorů textilní galanterie. Informační systém K2 používá jako hlavní datovou platformu pro synchronizaci dat s e-shopem, vedení skladového hospodářství a řízení interních procesů. Díky otevřenosti systému nad ním vyvíjí vlastní funkce a nástroje.


Příloha ERP: Nové trendy ERP

Luboslav Lacko, CIO Business World 5/2016, str. X-XI

Nutnost agility a schopnosti operativně reagovat na byznys trendy nasměrovala klasické specializované ERP systémy do slepé uličky. Rozsáhlé implementace obvykle ERP výrazně zpomalily a prodražily kvůli nákladům na údržbu a aktualizace. Autor vidí možnosti v ERP postavených na bázi flexibilních cloudových technologií využívajících in-memory computing, které jsou schopné analyzovat informace v reálném čase a požadují menší výpočetní kapacitu.


Příloha ERP: Svobodný ERP systém

Radek Kubeš, CIO Business World 5/2016, str. XIV

Při rozhodování o zavedení nového ERP bývá posuzováno nasazení klasického on-premise řešení nebo řešení ve firmě cloudové služby. Autor se věnuje další variantě – ERP je jednou z oblastí podnikového softwaru, kde lze uvažovat o open source jako o alternativě proprietárních funkcí.


Osm způsobů, jak maximalizovat přínos ERP systémů

Jennifer Lonoff Schiffová, CIO Business World 6/2016, str. 8-9

Podle studie společnosti Panorama Consulting končí každý pátý projekt zavedení ERP systému nezdarem. Odborníci na firemní software tedy  sumarizovali nejdůležitější tipy pro výběr, zavedení a používání systému pro řízení podnikových zdrojů. Autorka se věnuje doporučením, jak co nejlépe ERP systém využít.


Cokoliv-jako-cloudová-služba

Luboslav Lacko, CIO Business World 6/2016, str. 30-33

Modelů poskytování cloudových služeb, tedy „…as a serivice“ stále přibývá. Který model poskytování služeb však v dané situaci zvolit? Autor podrobně popisuje jednotlivé moduly a doporučuje konkrétní situace, kdy je vhodné je nasadit.


Jak se nebát virtualizace

Stacy Collettová, Security World 4/2016, str. 34-35

Firmy intenzivně využívají virtualizaci navzdory obavám z narušení bezpečnosti. Ovšem jediný bod selhání ve virtualizované platformě, jako je například proniknutí do softwaru hypervizoru, má potenciál ke zneužití celé sítě. Náklady na nápravu úniku dat ve virtualizovaném prostředí jsou přitom dvojnásobné ve srovnání s útokem na fyzickou infrastrukturu. Autorka přináší několik doporučení pro harmonizaci technologií a zabezpečení ve firmě.

Novinky, Sekce ERP/CRM/DMS
Košík