Rešerše: ERP/CRM/DMS/BI (1Q 2018)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů. Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Blockchain změní ERP na platformu pro spolupráci

Lucas Mearian, Computer World 01/2018, str. 22-24

Kombinace ERP a blockchainu vytváří důvěryhodný systém záznamů, který lze sdílet mezi různými partnerskými společnostmi. Jedná se v podstatě o elektronickou účetní knihu podobnou relační databázi, která vytváří nezměnitelný záznam o svých transakcích. Autor se věnuje platformám pro vývoj blockchainu, zkušenostmi s prvními projekty, řízením a údržbou systému.


Infrastruktura k pronajmutí: Přínosy a nástrahy

Vít Petrjanoš, Computer World 04/2018, str. 8-10

Přechod od on-premise řešení ke cloudu může být výhrou i katastrofou. Pro české podniky je zatím nejzajímavější kompromis v podobě hybridního IT. Autor přináší doporučení k provozování hybridního cloudu, který je vhodný zejména pro společnosti s vlastní vybudovanou infrastrukturou, a přehled poskytovatelů služeb IaaS na českém trhu.


Hybridní cloud – cesta budoucnosti?

Marcel Jánský, Computer World 04/2018, str. 14

Cloudové řešení je stále více žádanou cestou práce s firemními aplikacemi a daty. Základní rozdělení na veřejné a privátní již nestačí, objevují se řešení komunitních cloudů, virtuálně privátních apod. Článek přináší doporučení, které řešení je v konkrétní situaci výhodné.


Cloud se musí hlídat

Maria Korolov, CIO Business World 01/2018, str. 14-16

Pro společnosti, které plně operují v cloudu, může být ohrožení jeho bezpečnosti zároveň ohrožením celého podnikání. Článek připomíná některé vážné úniky dat z datových úložišť, ke kterým došlo v poslední době, věnuje se správným postupům při nastavení zabezpečení, rozdílům v zabezpečení on-premise a cloudových služeb, správou pravidel bezpečnosti.


Strojové učení zlepšuje firemní zabezpečení

Doug Drinkwater, Security World 01/2018, str. 6-7

Strojové učení má smysl pro bezpečnostní hrozby a pomáhá soustředit se na strategické úkoly. Jedná se v podstatě o schopnost učit se bez přímého naprogramování a vytvářet budoucí předpovědi. Autor poukazuje na možnosti využití strojového učení při detekci škodlivé aktivity a zastavení útoků, analýze mobilních koncových bodů, automatizaci opakovaných bezpečnostních úloh.


Bezpečnostní rizika a úskalí cloudu v roce 2018

Reseller Magazine 02/2018, str. 43

Podle zprávy Netwrix 2018 Cloud Security Report zapříčinili v roce 2017 zaměstnanci 58% bezpečnostních incidentů. Článek přináší další fakta z oblasti zabezpečení cloudu s důrazem na popis slabin, zdroje útoků a možnosti zlepšení zabezpečení.


Pro Futuro Consulting představilo českou lokalizaci řešení Zoho CRM

Matěj Čuchna, www.channelworld.cz, 16.3.2018

Článek představuje řešení Zoho CRM s českou lokalizací od společnosti Zoho. Systém je dodáván v souladu s požadavky nové GDPR legislativy a je k dispozici ve čtyřech variantách pro správu dat, práci s databázemi či pokročilou analytiku.


Jak udržet náklady na ERP systém pod kontrolou

www.itbiz.cz, 13.3.2018

Jaké jsou hlavní nákladové položky a jak s přihlédnutím k nim volit dodavatele a způsob implementace? Článek přináší analýzu uvedené problematiky určenou především pro střední firmy, které mají relativně velkou svobodu volby, tedy nevztahují se na ně speciální regulace ani není systém určen např. mateřskou společností.


Svět ERP systémů: Po cloudu přichází umělá inteligence

Kamil Pittner, www.itbiz.cz, 9.1.2018

Migrace ERP do cloudu probíhá relativně pomaleji než např. u aplikací CRM. Do značné míry je to dáno tím, že rostoucí firmy často nasazují do cloudu aplikace, které dosud vůbec nevyužívaly. ERP bývá naopak páteří podnikání a historickým systémem, kde převládá provoz v režimu on-premise. Autor představuje výhody přesunu ERP do cloudu s důrazem na optimalizaci provozu a analytiky a vyšší dostupnost.

Novinky, Sekce ERP/CRM/DMS
Košík