Rešerše: ERP/CRM/DMS/BI (1Q 2017)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů.

Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Virtualizace: Dobrý sluha, ale zlý pán

Vít Petrjanoš, Computer World 01/2017, str. 16-19

Na poli vitualizace se stále zrychluje tempo změn a inovací. Do popředí se dostává virtualizace úložišť a sítí a dochází i k většímu rozšíření desktopové virtualizace. Autor se věnuje jednotlivým druhům virtualizace s důrazem na plynulý přechod, výhody různých řešení, výkon a efektivitu. Přináší také přehled některých poskytovatelů virtualizačních řešení v České republice.


IT v praxi: Internet věcí míří do firem

Stacy Collett, Computer World 02/2017, str. 25-26

Podle asociace CompTIA má již 60% firem v USA nějaký projekt pro nasazení IoT. Kromě počátečních nákladů brzdí jejich nasazení i otázka volby vhodných profesionálů. Autorka se věnuje profilování odborníků s dovednostmi pro jednotlivé aspekty IoL – zabezpečení, hardware / software, big data, analytika, cloud computing atd. Jak uvádí Seth Robinson, ředitel ředitel CompTIA, ideální je nalézt „multitalentované vícebojaře“.


IT v praxi: ERP směřuje do cloudu

John Webster, Computer World 02/2017, str. 28-29

Zatímco značné množství malých a středních podniků nahradilo tradiční ERP pomocí modelů založených na cloudu, větší podniky se doposud držely pozadu. Přitom podle výzkumné agentury Aberdeen Group přesunutí ERP do cloudu přineslo firmám průměrně 1,9násobné zvýšení ziskovosti, 3,2,násobné zkrácení doby rozhodování, 2násobné zlepšení dodržování plánu. Autor uvádí důvody, proč podniková IT oddělení přicházejí na chuť cloudovým řešením ERP pomaleji a na příkladu 3 firem dokumentuje, jak co nejlépe přechod zvládnout.


Využijte data z IoT a inteligentních objektů

Luboslav Lacko, Computer World 03/2017, str. 8-9

Obrovské množství senzorů v internetu věcí monitoruje prakticky všechno, co lze k internetu připojit. Aby údaje přinesly přidanou hodnotu, je třeba je zpracovat, vyhodnotit a analyzovat. Autor popisuje scénáře práce se získanými údaji – pomocí integrované podpory IoT v cloudových službách nebo lokálního zpracování např. přes platformu Hadoop či privátní cloudy.


ExtremeCloud: Správa prostřednictvím cloudu

Reseller Magazine 03/2017, str. 32

Článek představuje řešení ExtremeCloud od firmy Extreme Networks, které zajišťuje správu prostřednictvím cloudu, a to pro poskytování služeb pevné i bezdrátové sítě, odstraňování závad, analýzu dat, kontrolu zavedených přístupových práv a správu firmwaru. Jedná se o Enterprice řešení v podstatě za náklady low-endu, které je možno implementovat bez fyzické přítomnosti technika (Zero Touch Provisioning).


Nonstop přístup k datům

Radek Kubeš, CIO Business World 02/2017, str. 24-25

Mobilní přístup k datové analýze a souvisejícím nástrojům se stává samozřejmou součástí řešení Business Intelligence. Řada vyspělých řešení BI se již obejde bez klasických aplikací instalovaných v počítači a k jejich funkcím se uživatelé připojují prostřednictvím webového rozhraní. Odtud je již jen krok k plně mobilním řešením. Článek se věnuje aktuálnímu trendu na poli BI s důrazem na výhody a rizika mobilních řešení, očekávaných funkcí a otázce zabezpečení.


Trendy v ERP nejen pro rok 2017

www.connect.cz, 13.1.2017

ERP systémy byly v minulých letech využívány zejména tak, aby odstranily bariéry mezi firemními odděleními. Nyní se firmy pomocí ERP snaží lépe analyzovat potřeby zákazníků. Článek přináší aktuální trendy využití technologií zpracování big dat, umělé inteligence, hybridního cloudu, mobility.


Deset hlavních trendů pro IaaS v roce 2017

Brandon Butler, Matěj Čuchna, www.channelworld.cz, 3.1.2017

Co lze předpokládat v roce 2017 na trhu veřejného cloudu? Článek přináší přehled deseti významných trendů, které prezentují analytici agentur Forester Research a IDC.

Novinky, Sekce ERP/CRM/DMS
Košík