Rešerše: ERP/CRM/BI (2Q 2015)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů.

Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


IT v praxi: Spark zahajuje evoluci analýz big dat

Computer World 3/2015, str. 26

V roce 2014 vyvolal Apache Hadoop revoluci v segmentu big dat. V článku představovaný Apache Spark však díky svým schopnostem Hadoop v dohledné době zřejmě nahradí. Oba systémy umí pracovat s daty uloženými v rámci clusteru počítačů, umí pracovat s nestrukturovanými daty. Spark však pracuje až 3x rychleji a dokáže tedy snadno analyzovat datové proudy přicházející ze sítě.


Jste připraveni na selhání cloudu?

John Grady, Computer World 4/2015 příloha, str. 4

Cloud není dokonalý. Právě proto je třeba počítat s tím, že čas od času může něco pokazit. Článek přináší několik doporučení, jak co nejlépe předejít případným škodám.


BaaS: Svěřte zálohování povolanějším

Vít Petrjanoš, Computer World 5/2015, str. 16-21

Jaký je rozdíl mezi sdílením souborů v cloudu a zálohováním? Je BaaS (back-up as a service) jen jiný název pro on-line zálohování? Uvedené otázky nejsou jen zanesením filozofie do IT, jedná se o otázku bezpečnosti dat, proto se k tomuto tématu v článku vyjadřuje několik odborníků z řad poskytovatelů podnikového cloudového zálohování.


IT v praxi: Dostaňte z firemních aplikací SaaS ten nejlepší výkon

Sean Armstrong, Computer World 5/2015, str. 26

Nástroje, které IT oddělení tradičně používají k monitorování výkonu aplikací, se příliš nehodí pro SaaS (software as a service). Autor popisuje několik opatření, která pomohou maximalizovat výkon SaaS. Doporučuje se zaměřit na šířku pásma nebo inteligentní ukládání do paměti cache.


IT v praxi: Chraňte ERP před hackery

Steve Ragan, Computer World 5/2015, str. 27

Čínský výrobce nedáno dodával ruční skenery vybavené firmawarem obsahujícím škodlivý kód, který shromažďoval data z ERP platforem. Software dodávaný oficiálními výrobci hardwaru je místo, kde by nikdo neočekával útok. Autor doporučuje řadu opatření, která omezují riziko napadení IT systémů z neočekávaných zdrojů.


Nahradit či nenahradit stávající informační systémy?

Tomáš Píšek, IT Systems 4/2015, str. 10-11

Mnoho firem z různých důvodů provozuje několik více či méně propojených informačních systémů (účetní systémy, ERP, APS atd.). Autor se zamýšlí nad otázkou, ve kterých situacích přináší tento systém výhody a naopak, kdy uvažovat o sloučení do jediného komplexního informačního systému.


Trendy v CRM III. – Mobilní CRM

Ondřej Hanuš – specialista Microsoft Dynamics, IT Systems 4/2015, str. 30-31

Současným trendem je snaha mobilizovat. S tím, jak se výrazně změnila očekávání zaměstnanců, kteří předpokládají přístup k podnikovým aplikacím z mobilních zařízení, stává se mobilní CRM nezbytnou součástí firemní strategie. Autor hodnotí uvedený trend z hlediska produktivity pracovníků, zapojení BYOD a bezpečnosti.


Horké trendy v ERP

Lukáš Kříž, CIO Business World 2/2015, str. 28-29

Segment ERP prochází obdobím velkých změn. Uživatelé získávají nová intuitivní rozhraní, tradiční relační databáze jsou nahrazována alternativními, transformuje se celková architektura systémů. Autor popisuje aktuální novinky a výhled s důrazem na hybridní systémy, v nichž figurují jádrová funkcionality, volitelné moduly a cloudové služby.


Hybridní ERP: To nejlepší ze dvou světů

Radek Kubeš, CIO Business World 2/2015, str. 30-31

Moderní ERP systém musí splňovat požadavky na flexibilitu a mobilitu, což vede k nasazování modulární sadě aplikací pro různé účely použití – označovaného za hybridní systém. Autor se věnuje tématu z hlediska technického, organizačního a bezpečnostního.


Cloud: Třetí model provozu ERP

Lukáš Kříž, CIO Business World 2/2015, str. 34-35

Za jakých podmínek představuje nasazení cloudového ERP systému správnou volbu? Analytici PwC mezi klíčové aspekty řadí velikost implementace, funkční komplexitu a fázi životního cyklu existujícího řešení v podniku. Článek přináší témata k úvaze, zda je ERP provozovaný v cloudu vhodný pro konkrétní typy organizací.


ERP: Stabilní poptávka

Alexander Lichý, CIO Business World 2/2015, str. 40-45

Článek představuje přehled dodavatelů ERP systémů v České republice včetně vyjádření několika představitelů k otázkám vývojových trendů.


5+1 kroků k bezproblémovému servisu vašeho ERP

Petr Schaffartzik, CIO Business World 2/2015, str. 46-47

Život firemního ERP systému nekončí jeho základní implementací. Společnosti mění svojí strukturu, obory výroby a služeb, dochází ke změnám legislativy. Autor přináší doporučení, jak již při výběru dodavatele ERP sledovat cíl bezproblémového následného servisu.


Cloudem proti malwaru

Radek Kubeš, CIO Business World 3/2015, str. 30-31

Zabezpečit firemní síť a data před viry a cílenými útoky je stále složitější. Článek se věnuje nebezpečí vyplývající z příloh e-mailů a představuje cloudovou bezpečnostní technologii izraelské firmy Check Point, která na svých serverech provozuje instalace různých operačních systémů, na kterých automaticky spouští všechny přílohy e-mailů a testuje, zda neobsahují škodlivý kód, který buď odstraní nebo soubor převede do bezpečného PDF formátu.

Sekce ERP/CRM/DMS
Košík