Rešerše: ERP/CRM/BI (2010)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku

Technologie: Monitorovat na vnitřní síti, či z veřejného cloudu? Robert Houser – technický ředitel ve firmě GFI Software, Computer World 1/2010, str. 27-28

Autor doporučuje proaktivní přístup k monitorování sítí, popisuje výhody, nevýhody a náklady monitorování vnitřní sítě v porovnání s cloudem.

Způsoby zálohování v Česku, Jiří Remr, Computer World 2/2010, str. 13

Článek se věnuje analýze trhu zálohování v ČR, soustřeďuje se na popis rozvoje centralizovaného způsobu back-upu.

Testy: Virtuální desktopy, Tom Henderson, Petr Velecký, Computer World 2/2010, str. 14-19

Autoři se věnují tématu VDI, jejich vlivu na síť a srovnávají platformy Citrix XenDesktop 4, VMware View 4, Ericom WebConnect, Quest vWorkspace 6, Wyse, Ncomputing X550, Pano Logic.

Testy: Přehled forem virtualizace desktopů, Tom Henderson, Petr Velecký, Computer World 2/2010, str. 20

Článek uvádí různé druhy virtualizace – hostované a dedikované desktopy, vzdálené a lokální virtuální aplikace. U každého řešení popisuje výhody a nevýhody.

Technologie: ERP: Výzvy pro rok 2010, Karel Votruba, Computer World 4/2010, str. 21-25

Článek konstatuje, že v oblasti podnikových systémů nelze v roce 2010 čekat žádné revoluční změny. Soustřeďuje se tedy na popis rozvoje stávajících trendů jako např. SaaS, podpory virtualizovaných prostředí, využití SOA, rozšíření ERP do oblastí CRM, EAM. Část článku popisuje propojení ERP a BI.

Technologie: Cloud computing mění přístup k vývoji aplikací, Paul Krill, Computer World 4/2010, str. 26-27

Autor popisuje cloud jako zajímavou platformu pro vývoj softwaru, upozorňuje však na některé slabiny – nízkou standardizaci, problematickou migraci.

Migrace z mainframů na otevřené systémy, Martin Nosek, Computer World 6/2010, str. 12-13

Autor se věnuje konferenci, kterou uspořádala společnost HP v Londýně. Řečníci jednak popisovali proces přesunu na otevřené platformy a jednak představili HP řešení.

Technologie: Interní cloudy – víc než jen virtualizace, Jon Brokin, Computer World 6/2010, str. 22-24

Článek popisuje interní cloudy zavedené podnikem pro pro vlastní uživatele. Tyto cloudy mají některé charaktiristické vlastnosti, které běžné pojetí virtualizace přesahují – zjednodušené nasazování aplikací do cloudu, automatizovaná distribuce zátěže, sdílení prostředků mezi útvary. Autor se dále věnuje zásadám adopce a konfigurace.

Technologie: Pozor na přetížení serverů, Sandra Gittlenová, Computer World 6/2010, str. 25-27

Článek popisuje interní cloudy zavedené podnikem pro pro vlastní uživatele. Tyto cloudy mají některé charaktiristické vlastnosti, které běžné pojetí virtualizace přesahují – zjednodušené nasazování aplikací do cloudu, automatizovaná distribuce zátěže, sdílení prostředků mezi útvary. Autor se dále věnuje zásadám adopce a konfigurace.

Speciál – Trendy v podnikovém ukládání dat: Iluze a deziluze virtualizace, Martin Hudymač – manager ve společnosti 3Par/polcom Storage, Computer World 7/2010, str. IV

Autor se věnuje otázce přínosu virtualizace ve formě zvýšené bezpečnosti a výkonnosti. Upozorňuje na systémy nabalené na starší architekturu a vydávané za plnohodnotná řešení.

Technologie: Důvěrné informace v cloudu, Robert Mitchell, Computer World 9/2010, str. 27-28

Autor v článku konstatuje, že cloudy zatím úplnou intimitu a zaručenou dostupnost dat pro podniky nenabízejí. Popisuje reálná rizika, která je dobré vzít v úvahu při úvahách o virtualizaci podnikových systémů.

Efektivní doručování aplikací a služeb, Martin Noska, Computer World 12/2010, str. 10-12

Autor se věnuje tématu budování privátní cloudů „svépomocí“, tedy vlastními firemními silami. Upozorňuje na nutnost věnovat pozornost zmapování schématu vzájemné komunikace pro správnou integraci aplikací. Dále popisuje zajištění propustnosti virtuálního I/O a otázku bezpečnosti a zálohování. Mezi citlivé úkoly řadí i správný přístup k IT pracovníkům, kteří se mohou cítit přechodem ke cloudu ohroženi.

Technologie: Technologické pozadí implementace ERP, Kamil Pittner, Computer World 13/2010, str. 22-25

Autor popisuje celý proces zavedení podnikového ERP systému – stanovení hardwarových a softwarových požadavků, úpravy ERP na míru dle konkrétních potřeb zákazníka, převod dat, integraci s dalšími systémy, administraci a následné testování funkcionality nových verzí.

Testy: Všemocné nástroje pro zálohování a obnovu, Petr Velecký, Computer World 14/2010, str. 15-21

Test 5 programů pro zálohování a správu dat.

Technologie: Současná podoba správy IT není dostatečná, je třeba změn, Denise Dubieová, Computer World 14/2010, str. 26-27

Článek se věnuje problematice nových nároků na správu IT při nasazení virtualizace a cloud computingu. Současné uspořádání IT oddělení do specializovaných oddělených oblastí se jeví jako nevyhovující. Autor vidí budoucnost v sestavení týmů nezávislých na zmíněných oblastech a popisuje pět technologií užitečných pro optimalizaci poskytování IT služeb a provoz datových center.

Technologie: Virtualizace podnikových aplikací na platformě x86, Lukáš Bělovský, Computer World 17/2010, str. 25

Autor v článku rozebírá otázku připravenosti současného hardwaru a softwaru pro nasazení podnikových řešení ve virtualizovaném prostředí x86.

Testy: VMware vSphere 4.1. zůstává králem virtualizace, Paul Venezia, Computer World 18/2010, str. 16

Test VMware vSphere 4.1 – lepší škálovatelnost, řízení sítě i úložiště.

Technologie: Nejhloupější chyby správců sítí, Carolyn Marsanová, Computer World 18/2010, str. 40-41

Autorka cituje analýzu firmy Verizon Business, podle které více než polovina prolomených zabezpečení sítě jde na vrub správců sítí, kteří nedodrželi zásady zabezpečení systému. Článek uvádí 9 rad, které pomohou problému předejít.

Testy: ERP: Pohled na řízení podniku, Jiří Čejka, Computer World 19/2010, str. 15-21

Podle nedávných statistik je průměrný nárůst efektivity podniků po instalaci ERP více než 37%. Autor uvádí přehled 15 ERP systémů.

Technologie: Privátní cloudy: Budoucnost firemního IT, Bill Claybrook, Computer World 20/2010, str. 23-28

Autor v článku popisuje trend budování firemních cloudů, u kterých vyzdvihuje jejich automatizační a správní funkce. Uvádí překážky budování privátních cloudů a srovnává je s datovými centry. Článek obsahuje dva rozhovory na téma úspor a ověřených privátních cloud řešení.

Technologie: Nejžhavější technologie pro rok 2011, Martin Noska, Computer World 22/2010, str. 8-10

Článek nabízí detailní pohled na technologické trendy roku 2011, kterým vévodí další rozvoj cloudových služeb, mobilních technologií a sociálních platforem. Věnuje se též pokročilým formám analýzy dat, bezpečnostním hrozbám a řešením tisku a zálohování.

Technologie: Konkurenční výhody hledejte hlavně v cloudu!, Jiří Karpeta – ředitel vývoje Microsoftu, Computer World 22/2010, str. 12-14

Autor popisuje osm tipů, jak zareagovat na nejnovější technologické trendy s cílem získat náskok před konkurencí.

Testy: Zařízení pro ukládání dat, Jiří Čejka, Computer World 22/2010, str. 17-20

Test 4 úložišť – jak menších přístrojů, tak jednotek určených pro korporátní optické sítě.

Internetový PC, Markus Hermannsdofrer, Chip 3/2010, str. 96-98

Článek popisuje výhody i nevýhody různých operačních systémů pro práci v Cloudu včetně přehledu používaných technologií.

Kde jsou vaše data v bezpečí, Christoph Schmidt, Pavel Trousil, Chip 9/2010, str. 90-93

Autoři popisují různé druhy zálohování dat včetně doporučení bezpečného postupu. Část je věnována zálohování v Cloudu.

Systémy: Počítač přes internet, Jan Sedlák – redaktor časopisu Computer, Connect! 1/2010, str. 46-47

Článek popisuje nástroj pro virtualizaci desktopů – VMware View 4, který pracuje s novým protokolem PCoIP ideálním pro rychlé streamování systému. Finanční úsporu lze nalézt v jednoduché správě, minimu servisních zásahů a též v malých nárocích na hardware desktopů při virtualizaci.

Systémy: Virtualizace blíže ideálu – recenze VMware Workstation 7, Jan Sedlák – redaktor časopisu Computer, Connect! 1/2010, str. 48

Nový verze tohoto desktopového operačního systému přináší zásadní posun v hardwarové akceleraci grafiky a videa. Zajímavá je také podpora hardwaru – lze nastavit až 4 virtuální jádra nebo procesory.

Cloud computing, Jan Bělík – Global services consultant v IBM, Connect! 3/2010, str. 8-9

Autor popisuje výhody cloud computingu a doporučuje způsob jeho budování počínaje podpůrnou infrastrukturou a konče uživatelským rozhraním. Mezi úlohy, které lze optimálně přešit cloudem řadí datově náročné činnosti, vývoj a testování aplikací a úlohy vyžadující specializovanou kapacitu pro ïzolované úkoly.

Ten pravý cloud pro firmy? David Čapek – nezávislý publicista, Connect! 3/2010, str. 10-11

Článek popisuje privátní cloud coby řešení pro firmy, které nemají důvěru v přenechání dohledu nad citlivými daty externí firmě. Autor se věnuje 3 modelům budování privátního cloudu – postupná změna, rychlá komplexní změna, spolupráce s dodavateli technologie.

Být „in“ je o strach, Vojtěch Bednář – odborný publicista a konzultant IT, Connect! 3/2010, str. 12-13

Autor upozorňuje na rizika přesunutí klíčových dat, které dosud firmy střežily, do on-line systémů a cloudů. Mezi klady řadí snadnou dostupnost, mobilitu a synchronizaci a dále úsporu nákladů. Za rizika považuje ztrátu kontroly nad vlastními daty, záruky a ohrožení integrity.

Cloud computing podle Macrosoftu, Luboslav Lacko – nezávislý IT publicista a softwarový vývojář, Connect! 3/2010, str. 18-19

Článek popisuje nový operační systém Windows Azure určený pro cloud computing. Věnuje se koncepci, architektuře a finanční dostupnosti.

Virtualizace s osobností, Jan Sedlák – redaktor časopisu Computer, Connect! 3/2010, str. 46-47

Autor popisuje virtualizaci desktopů s produktem XenDesktop 4 od firmy Citrix. Značnou část věnuje streamování aplikací.

Bezpečnost: Nebezpečná virtualizace? Filip Korbel – ředitel společnosti Stiskfish, Connect! 3/2010, str. 56-57

Autor varuje před dopady havárie ve virtualizovaném prostředí, které mohou být výrazně horší u běžných serverů. Při dodržení popsaných pravidel je však možno zajistit vysokou bezpečnost virtualizace. Část článku se věnuje čistě bezpečnosti VDI.

Rozumíme počítačovým sítím, Petr Bouška – IT manažer ve společnosti Oksystem, Connect! 4/2010, str. 8-10

Článek se věnuje rozdělení počítačových sítí a popisu jednotlivých částí – kabeláže, komunikace, adresování včetně popisu používaných technologií a standardů.

Výstavba moderní sítě, Petr Bouška – IT manažer ve společnosti Oksystem, Connect! 4/2010, str. 11-13

Autor přináší popis návrhu a realizace výstavby počítačové sítě včetně popisu odborných pojmů. Cílem článku je, aby čtenář rozuměl problematice do té míry, že výsledná síť vybudovaná dodavatelem bude přesně odpovídat jeho zadání a představě.

Optimalizace výkonu sítě, Zbyszek Lugsch – solution manager ve spoečnosti Dimension Data Czech Republic, Connect! 4/2010, str. 14-15

Článek popisuje výhody optimalizace sítě při úpoře času a nákladů a způsoby jejího dosažení.

Maximum pro síťovou jistotu, Tomas Podermanski – správce sítě VÚT v Brně, Connect! 4/2010, str. 18-20

Článek popisuje jednotlivé technologie a protokoly používané při výstavbě plně zálohované – redundantní sítě s eliminací jednoto bodu selhání (SOPF) s využitím pouze duálních prvků.

Vlastní, virtuální nebo ten v cloudu? Lukáš Novosad – zakladatel serveru hostingy.cz, Connect! 5/2010, str. 44-45

Autor rozebírá jednotlivé varianty hostingových řešení a popisuje jejich výhody a nevýhody s ohledem na cenu, náklady na správu, výkon, spolehlivost a bezpečnost.

Bezpečnost, CERT / CSIRT, Andrea Kropáčová – vedoucí bezpečnostního týmu CESNET-CSIRT, Connect! 6/2010, str. 12-14

Autorka popisuje význam týmů CERT (Computer Emergency Response Team) a CSIRT (Computer Security Incident Response Team). Věnuje se historii vzniku, poli působnosti a situaci v České republice.

Bezpečnost, Strategie bezpečnostního vzdělávání uživatelů, Vojtěch Bednář – odborný publicista a konzultant IT, Connect! 6/2010, str. 15

Autor vidí v uživateli aktivní prvek bezpečnosti a věnuje se krokům a opatřením, které mohou pomoci uživatele „začlenit“ do firemní bezpečnostní strategie.

Co dnes dělá firewall? Petr Koudelka – security product manager Zyxel Communications Czech, Connect! 6/2010, str. 16-17

Článek se věnuje zhodnocení situace, kdy již nestačí nasazení obyčejného SPI firewallu a kdy je vhodné nasadit UTM řešení.

Nejlepší obrana je útok, Miroslav Ludvík – bezpečnostní konzultant společnosti 4safety, Connect! 6/2010, str. 18-20

Autor představuje IPS řešení pro zajištění firemní bezpečnosti včetně způsobu jeho nasazení. Věnuje se též představení IPS řešení renomovaných výrobců.

Cloud pro vás? Vojtěch Bednář – odborný publicista a konzultant IT, Connect! 6/2010, str. 46

Článek je recenzí služby Microsoft Live Mesh – bezplatné platformy cloud computingu.

Jak na šifry ve velkém, Tomáš Mezník – spolumajitel společnosti NetGuard, Connect! 7-8/2010, str. 54-55

Autor varuje před sílící vlnou zneužívání podnikových dat. Šifrování vidí jako účinnou metodu boje. Popisuje technologie i otázky spojené s volbou druhu a rozsahu šifrování v konkrétních provozech.

Sítě a komunikace: Firewallem to nekončí, RNDr. Pavel Minařík – Chief Technology Officer, AdvaICT, a.s., Connect! 11/2010, str. 78-79

Doba s sebou nese stále se zvyšující nároky na rozsah a kvalitu správy IT infrastruktury. Ochrana pomocí firewallu, IPS/IDS, SNMP již přestává stačit. Autor v článku popisuje bezpečnostní monitoring sítí na základě datových toků, kterému nyní kralují dva úzce svázané pojmy: Network Security Monitoring (bezpečnostní monitoring sítě – NSM) a Network Behaviour Analysis (analýza chování sítě – NBA).

Systémy: Mračna nad Berlínem – TechEd 2010, Luboslav Lacko – nezávislý IT publicista a softwarový vývojář, Connect! 12/2010, str. 66-67

Článek shrnuje novinky prezentované na konferenci, která se dá charakterizovat výrokem systémového architekta Johna Craddocka: „Cloud computing … ve spojení s virtualizací přerůstá do revoluce, kterou nelze ignorovat. Její nesporné technické a ekonomické přednosti budou v budoucnosti představovat významnou konkurenční výhodu – buď pro vaší firmu nebo, pokud nabízenou šanci nevyužijete, pro vaší konkurenci.“

Virtualizace: Cloud computing – budoucnost sítí v datových centrech, Tomáš Michaeli – konzultant řešení datových center Cisco, Professional Computing 3/2010, str. 12-13

Článek se zabývá problematikou virtualizace v sítích datových center s důrazem na funkci a zabezpečení virtuálních serverů. Popisuje standardizaci jednotlivých protokolů IEEE pro provoz na ethernetové síti.

Virtualizace: Cloud computing a jeho komplexní správa, Pavel Řepa – IT konzultant pro oblast produktů Microsoft Systém Center ve společnosti Digi Trade, Professional Computing 3/2010, str. 10-11

Autor definuje cloud computing jako „obecný pojem pro všechno, co se týká poskytování hostovaných služeb pres internet“, který se dá rozdělit do kategorií. Článek popisuje technologie a řešení Private a Public Cloudu i platformu Windows Azure díky které lze přidat možnosti  webových služeb do stávajících komerčních aplikací.

Virtualizace: O peníze jde především, Ondřej Bajer, systémový inženýr společnosti Kapsch, Professional Computing 3/2010, str. 14

Článek popisuje proces kvalitního návrhu a aplikace virtualizace, která zefektivní a konsoliduje využití hardwaru a sníží spotřebu energie při zachování výkonu.

Případová studie: Firma TNT Express virtualizuje, Professional Computing 3/2010, str. 21

Článek popisuje technologické řešení virtualizace firmy TNT Express.

Případová studie: MZV ČR virtualizuje svou IT infrastrukturu, Professional Computing 3/2010, str. 22-23

MZV ČR zvolilo nasazení virtualizačního prostředí Vmware, které dosáhlo po nasazení konsolidačního poměru 8:1.

Případová studie: ORBIT pomáhá růst České pojišťovně, Professional Computing 3/2010, str. 18

Jako základ celého řešení slouží technologie Citirx na platformě HP, pro virtualizaci desktopů byl zvolen Vitirx XenDesktop, pro zajištění bezpečného přístupu k aplikacím přístupový portál visionapp.

Případová studie: Server 2008 s Hyper-V ve společnosti Scania, Professional Computing 3/2010, str. 24

Scania CZ potřebovala migrovat stávající servery běžící na platformě MS Virtual Server 2005 R2, která již nestačila požadavkům na výkon. Řešením bylo využít MS Windows 2008 na Hyper-V platformě.

Případová studie: Skřivánek šetří s virtualizací serverů, Professional Computing 3/2010, str. 16

Při auditu IT systémů objevila společnost problémy s pasivitou správy IT, špatným využitím prostředků serverů a nedokonalým systémem správy koncových stanic. Vzhledem k omezenému rozpočtu byla zvolena platforma MS Windows Server s Hyper-V. Centrální správa pracuje s MS SCCM 2007, virtuální infrastrukturu zajišťuje SC VMM.

Případová studie: Úspory virtualizačních technologií VMware v KB, Professional Computing 3/2010, str. 17

Cílem virtualizace bylo snížit náklady IT oddělení, snížit spotřebu energie, zvýšit efektivitu serverů a zjednodušit správu. Využitím komplexního řešení VMware došlo ke snížení počtu datových polí, až 5x vyššímu využití výkonu serverů, konsolidační poměr dosáhl 14:1.

Případová studie: Virtuální infrastruktura, Professional Computing 3/2010, str. 17

Při auditu stávajícího prostředí bylo zjištěno, že centrální datové úložiště již nesplňuje požadavky na propustnost, ani kapacita a odolnost serverového clusteru nebyla dostačující. Původní diskové pole bylo nahrazeno novým DELL/EMC CX4 s technologií Fibre Channel, virtualizační platforma byla upgradována na VMware vShpere 4.

Případová studie: Virtualizaci do praxe, Michal Fišer – country manager společnosti EMC, Professional Computing 3/2010, str. 8-9

Autor se věnuje moderním virtualizačním technologiím a platformám, které mohou pomoci překonat nedůvěru zákazníků svěřit klíčová data a aplikace virtuálním serverům. Zabývá se proto zejména otázkami ochrany dat, správy, oprav, mobility.

Případová studie: Využívejte své zdroje efektivně, Ondřej Marek – marketingový manažer Citrix Systems, Professional Computing 3/2010, str. 6-7

Článek popisuje ekonomické přínosy virtualizace, coby klíčové cesty ke snížení IT nákladů firem, a to i menších či středně velkých. Podrobně se zmiňuje i o konceptu BYOC, kdy zaměstnanci používají pro práci ve firmě vlastní počítač.

Data management: Data Management v podání Microsoftu, Michal Hroch – produktový manažer Microsoft, Professional Computing 5/2010, str. 13-14

Auto popisuje trendy správy firemních dat – fyzickou konsolidaci aplikací a virtualizaci s ohledem na produkty firmy Microsoft. Věnuje se též tématům bezpečnosti dat, business intelligence a outsourcingu správy dat.

Případová studie: Implementace virtuální IT infrastruktury, Professional Computing 5/2010, str. 22

Začleněním firmy Fabricom CZ do skupiny GDF Suez došlo k potřebě sloučit IT infrastrukturu a nastavit standardizované procesy. Byla zvolena technologie Hyper-V R2 jako role serverového operačního systému Windows Server 2008 R2, správa serverového řešení je zajištěna produktem MS System Center Virtual Machine Manager 2008 R2.

Případová studie: Microsoft Dynamics CRM sjednocuje Scanii, Professional Computing 5/2010, str. 17-18

Zákazník potřeboval vybudovat centrální systém, zlepšit řízení vztahu se zákazníky, konsolidovat datové zdroje a zefektivnit synchronizaci. Byla využita řešení na bázi Microsoft Dynamics CRM 3.0.

Rozhovor: Cloud může být zajímavou alternativou, Michal Hroch – produktový manažer Microsoft, Professional Computing 5/2010, str. 15-17

Rozhovor o data managementu, o úsporách na poli investic a provozních nákladu, virtualizaci aplikací a dat, i o cloud computingu.

Virtualizace: Virtualizace desktopů pomocí Raydesku, Filip Korbel – ředitel společnosti Stiskfish, Professional Computing 5/2010, str. 12

Článek popisuje systém Raydisk jako univerzální VDI nástroj. Popisuje nejnovější verzi 3.0 včetně doporučení nejvhodnějšího nasazení.

Zavádíme informační systém, Radek Mucha – konzultant společnosti J.K.R., Professional Computing 5/2010, str. 6-7

Autor detailně popisuje proces zavádějí ERP systému ve firmě a upozorňuje na časté chyby. Uvádí doporučení pro jednotlivé součásti procesu – převody dat, zálohování, napojování externích aplikací a datových zdrojů, následné upgrady a přidání modulů.

Beseda: Mravnost nade vše? Ne, bezpečnost! Vlaďka Bezečná, Michal Hroch, Martin Meduna, Professional Computing 9/2010, str. 5-8

Dnes již nestačí zabezpečit počítač antivirem, bezpečnostní rizika jsou mnohem zákeřnější a lépe skrytá. Beseda na téma aktuálních hrozeb a způsobů, jak jim čelit.

Případová studie: Jak řídí přístup k síti na úřadu pro civilní letectví, Professional Computing 9/2010, str. 19

Na úřadu pro civilní letectví byla z důvodů vyšší bezpečnosti a omezení broadcast komunikace síť rozdělena do různých VLAN dle použití a typu komunikace.

Sítě a komunikace, Nové trendy v sítích a komunikacích, Martin Zikmund, Professional Computing 11/2010, str. 7-8

Mezi stěžení trendy autor řadí bezpečnost, propojení IT se světem telekomunikací včetně integrace do sjednocené komunikace, dále důraz na mobilitu a vzdálený přístup.

Význam monitoringu sítí, Professional Computing 11/2010, str. 13

Článek doporučuje monitoring sítě jako nástroje pro včasné odhalení potenciálních problémů s bezpečností, přetížením, chybovostí.

ERP neznamená pouze software, Petr Soukup, Kateřina Bláhová, Reseller magazine 1/2010, str. 44-46

Článek upozorňuje na nezbytnou roli detailní analýzy procesů před nasazením nového ERP systému a uvádí důležité zásady pro spolupráci mezi dodavatelem a zákazníkem. Článek je doplněn vyjádřeními odborníků z oboru.

Nové tváře podnikového softwaru, Martin Šimek, Reseller magazine 1/2010, str. 42-44

Autoři shrnují požadavky zákazníků na moderní podnikové informační systémy.

Back-Office: Přínosy virtualizace pro SMB, Luboslav Lacko – nezávislý IT publicista a softwarový vývojář, Reseller magazine 1/2010, str. 53-54

Článek popisuje různé modely optimalizace infrastruktury pomocí virtualizace s ohledem na velikost a zaměření firem.

Back-Office: Správné softwarové řešení pro SMB zákazníky, Jiří Lepka – produktový manažer ISS serverů HP, Reseller magazine 1/2010, str. 48-49

Autor uvádí argumenty pro zvolení vhodného typu serveru u SMB řešení.

Distribuce: Jak na distribuci bezpečnostních řešení, Lenka Uzun – marketingová manažerka společnosti Servodata, Reseller magazine 7-8/2010, str. 46

Článek zdůrazňuje nutnost řešit otázku bezpečnosti komplexně a věnovat pozornost nejen vnějším, ale i vnitřním hrozbám.

Podnikový IS v oblacích? Petr Hrůša – konzultant ve firmě Aquasoft, CIO Business World 10/2010, str. 18-21

Autor se věnuje základnímu popisu cloud řešení včetně specifikace jednotlivých hardwarových a softwarových součástí systému. Zmiňuje výhody zavedené cloudové platformy pro optimalizaci nákladů firmy, uvádí též omezení a rizika tohoto řešení.

VMware představuje vizi pro příští desetiletí IT, Marek Swierad – oblastní ředitel VMware, CIO Business World 10/2010, str. 22-23

Článek rozebírá informace prezentované společností VMware na konferenci pořádané v září roku 2010. Věnuje se otázkám infrastruktury, aplikačním platformám a změnám v práci koncových uživatelů.

Příloha BI&CRM, CIO Business World 11/2010

60stránková příloha se věnuje problematice spolupráce BI a CRM počínaje vysvětlením základních pojmů, přes popis jejich BI a CRM, až k návrhům, jak zdokonalit jejich využití.

Sekce ERP/CRM/DMS
Košík