Rešerše: datová centra (4Q 2015)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů.

Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


NoSQL databáze a hybridní datový sklad

Martin Zikmunda, Computer World 9/2015, str. 7-8

Společnost Gartner prohlásila, že datové sklady dosáhly nejvýznamnějšího bodu zvratu od svého vzniku. Největší a možná nejvíce propracovaný systém pro správku dat v IT se mění. Za změnami stojí především nástup nových trendů, jako internet věcí, analýza v reálném čase nebo sociální sítě. Významní hráči na poli internetu totiž pochopili, že na základě relační databáze nelze zajistit analytickou podporu podnikání. Článek se věnuje datovým úložištím s novými technologickými principy obecně nazvanými NoSQL databáze.


Datové sítě: Trendy, jež ovlivní podnikovou infrastrukturu

Nicholas Ilvadis, Computer World 9/2015, str. 28-29

S tím, jak zrychlují rozvoj cloud computingu, využívání big dat i budování velkých datových center, musí organizace stále rozvíjet své datové sítě. Tento stav vede ke vzniku nových technologií a standardů, jejichž cílem je zvýšit a optimalizovat síťovou kapacitu, bezpečnost a flexibilitu, a přitom udržet náklady na přijatelné výši. Autor popisuje pět nejdůležitějších trendů v síťových řešeních.


Proč je Free Cooling geniální?

Jiří Hanák, Connect! 3/2015, str. 38

Chlazení zatím vládnou klasické kompresorové klimatizace, které spotřebují mnoho energie. Naproti tomu Free Cooling je prakticky zdarma. Článek srovnává aspekty obou variant chlazení a přináší doporučení pro plánování free coolingového režimu.


Microsoft otevře nová datacentra ve Spojeném království a Německu

Matěj Čuchna, www.channelworld.cz, 12.11.2015

Budování infrastruktury na evropské půdě pokračuje. Po Amazonu se zde nová datacentra chystá spustit Microsoft – a zřejmě to dokonce stihne dříve než jeho konkurent. Microsoft chce nová datacentra spustit v roce 2016 a poskytovat jejich prostřednictvím cloudové služby Azure, Office 365 a Dynamics CRM Online.


Amazon oznámil plány na třetí evropské datacentrum

Matěj Čuchna, www.channelworld.cz, 10.11.2015

Společnost Amazon chce na konci roku 2016 otevřít nové datacentrum v Londýně. Data v londýnském datacentru budou chráněna přísnou legislativou Evropské unie, což se zdá logické po rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, který zrušil dohodu se Spojenými státy, jež umožňovala na území USA přesouvat, zpracovávat a ukládat evropská data.

Sekce Datacentra
Košík