Rešerše: datová centra (4Q 2014)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů

Jak na výstavbu firemního datacentra? Virtualizace, cloud a dostupnost, Pavel Žák, Cloud architekt Master Internet, IT systems 12/2014, str. 30-31

Tento díl seriálu mapujícímu výstavbu datového centra se věnuje otázce virtualizace serverů minimalizující problém selhání hardwaru a volbě platformy (hypervizoru) buď nahrazující operační systém nebo spuštěné v konvenčním prostředí operačního systému jako hostovaný hypervizor.

Flashová disková pole dobývají datová centra, Vít Petrjanoš, Computer World 19-20/2014, str. 16-20

Výkonnost diskových polí s klasickými HDD v poslední době nestačí držet krok se zvyšováním výkonu ostatních komponent. Disková pole s SSD zvyšují počty IOPS a zkracují latenci datových úložišť o 1-2 řády. Relativně novou podkategorií jsou disková pole SSA (Solid State Arrays) – škálovatelná řešení postavená výhradně na discích SSD obvykle vybavená operačním systémem a softwarem pro správu dat. Článek prezentuje přehled SSA úložišť dostupných na českém trhu.

Virtualizace sítí jako nástroj pro zvýšení bezpečnosti, Brandon Butler, Security World 4/2014, str. 10-11

Organizace zjišťují, že velmi významným motivujícím faktorem, který ovlivňuje přijetí technologie pro virtualizaci sítí, je zlepšené zabezpečení. Autor na produktu NSX firmy VMware, schopným dělat mikrosegmantaci síťového provozu s možností nasadit všudypřítomné virtuální firewally, popisuje moderní způsob zabezpečení datových center. Pro příklad z praxe zvolil firmu Exostar, středně velkého poskytovatele bezpečných hostingových prostředí.

ReadyData:Unifikované datové úložiště, Reseller 11/2014, str. 32

Síťová datová úložiště Netgear patří dlouhodobě mezi naprostou špičku na trhu. Článek představuje nejpokročilejší řešení pro velké sítě – řadu ReadyData 5200 s úložnou kapacitou až 180 TB, kontinuální replikací dat na úrovni bloků, hybridním storage a dalšími jedinečnými funkcemi.

Výkonnostní problémy virtualizace, Lukáš Kříž, CIO Business World 12/2014, str. 12-14

Výkonnost virtualizovaných prostředí je často omezena přenosovými parametry datových úložišť, které vedou k horším časům odezvy provozovaných aplikací. Článek se odkazuje na studii společnosti PernixData, která oslovila 352 odborníků z oboru s otázkou metodiky ošetření výkonnostních problémů úložných systémů ve virtuálních datových centrech. Jejich zkušenosti jsou prezentovány ve firmě technologických doporučení.

Sekce Datacentra
Košík