Rešerše: datová centra (4Q 2013)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů

Software jako služba dobývá český trh, Vít Petrjanoš, Computer World 17/2013, str. 15-19

Článek přináší přehled firem, které v České republice poskytují služby SaaS. Podrobně rozebírá vhodnost nasazení SaaS v konkrétních situacích. Věnuje se i zásadnímu limitujícímu faktoru, který brání proniknutí platformy do některých odvětví – otázce bezpečnosti.

IT v praxi: Transformujte si svá úložiště – pomocí nových EMC VNX či VoPR, Computer World 17/2013, str. 27

Dle studií Gartneru a IDC se bude v roce 2016 provozovat 80% cloudové firemní IT zátěže v privátních cloudech. Článek představuje řešení firmy EMC – referenční architekturu VSPEX, konvertovanou infrastrukturu VCE, na níž spolupracuje s VMwarem a Ciscem.

DCIM usnadní provoz datových center, Mark Harris, Computer World 19/2013, str. 25-29

Jednotlivé části datových center jako chlazení, vytápění, zabezpečení atd. byly donedávna řízeny prostřednictvím separátních řešení. Na trhu se však začínají prosazovat produkty DCIM (Data Center Infrastructure Management), které nabízejí řadu funkcí k monitorování a modelování všech součástí datového centra s extrémně vysokou přesností. Autor se zabývá smyslem zavádění řešení DCIM, postupem implementace i otázkou spolupráce mezi IT oddělením a správou budov.

Správa podnikových procesů v cloudovém prostředí, Art Landro, Computer World 20/2013, str. 27

Článek se věnuje možnostem přesunu správy podnikových procesů BPM (Business Process Management) do cloudu. Přesun těchto činností přináší výrazné finanční i časové úspory a je velmi snadné a rychlé je implementovat. Výhodou je minimální riziko při testování a plynulý přesun k plnohodnotnému nasazení. Autor také upozorňuje na možné problémy s duplicitou a nutnost udržovat konzistentní celopodnikové procesy.

Když se datová úložiště potýkají s explozí dat, Vít Petrjanoš, Computer World 21/2013, str. 15-19

Článek přináší přehled NAS úložišť na českém trhu. Kvůli obrovskému každoročnímu navýšení zejména nestrukturovaných dat se může navržené řešení dostat záhy do problémů. Za hlavní výzvy se považuje zálohování a obnovu malých souborů, rovnováhu mezi ukládáním a čtením dat, zachování kompatibility s novými disky. Článek se věnuje novým funkcím NAS systémů, otázkám zabránění živelného růstu NAS (tzv. NAS sprawl) a scale-out systémům.

IT v praxi: Cloud jako služba pro data, Petr Puš, Computer World 21/2013, str. 24-25

Stále přetrvává jistá rezervovanost vůči cloudovým řešením. Autor se věnuje zásadním problémovým otázkám jako jsou záloha podnikových dat, problém bezpečnosti, způsob implementace, a to s využitím nejnovějších poznatků z praxe.

Datová centra O2 s certifikací Tier III, Tomáš Přikryl, Computer World 21/2013, str. 33

Článek představuje datová úložiště O2. Firma disponuje celkem třemi úložišti s certifikací Tier III, která disponují tzv. souběžnou správou (jakákoli údržba je vykonávána bez výpadku činnosti centra) a dostupností 99,982%.

HP MAS – řešení dlouhodobé archivace dat, Petr Leischner, Computer World prosinec/2013 příloha IT ve zdravotnictví, str. 13

Představení produktu HP Medical Archive System pro dlouhodobou archivaci dat ve zdravotnictví. Jedná se o plně redundantní řešení složené z několika modulů. Princip činnosti spočívá v komunikaci PACS serverů různých oddělení s HP MAS úložištěm pomocí LAN spojení.

Virtualizace jako podniková služba, Lukáž Kříž, CIO Business World 12/2013, str. 14-16

Článek se věnuje závěrům a predikacím společnosti Gartner v oblasti virtualizace a cloudových řešení. Motivem rozvoje se stává koncept softwarově definovaného „čehokoli“ neboli SDx, který agreguje různé úrovně abstrakce služeb a procesů v závislosti na modelu využití. Nejznámějšími zástupci jsou softwarově orientované sítě SDN (Software Defined Networks) a úložiště SDS (Software Defined Storage). Hlavním prvkem rozhodování nasazení aplikace se stává cena a odklon od tradičních forem financování k bezplatným a open source řešením.

Hledání bezpečného přístavu ve virtualizovaném světě, John Mello, CIO Business World 12/2013, str. 17

Autor si všímá výsledků průzkumu společnosti BeyondTrust, podle kterého dvě třetiny firem nemají v oblasti virtualizace implementovány prakticky žádné kontrolní mechanizmy. Ačkoli virtualizace výrazně posunula IT vpřed, bezpečnost výrazně zaostává i s ohledem na fakt, že tradiční zaběhnuté bezpečnostní nástroje ve virtuálních prostředích příliš dobře nefungují. Řešením by se mohly stát nové nástroje zobrazující on-line bezpečnostní rizika běžících virtuálních strojů.

Prolínání hardwaru a softwaru, Alexander Lichý, CIO Business World 12/2013, str. 18-19

V říjnu 2013 proběhla v Barceloně evropská konference společnosti VMware. Firma na ní představila hlavní novinky – novou verzi vMware Cloud Automation Center, vCenter Operations Management Suite a vCenter Log Insight. Softwarově definované prvky IT infrastruktury jsou v současnosti výrazným jevem a stále častěji fungují ne jako vyhrazená hardwarová zařízení, ale jako softwarově definované virtualizované prvky. Firma také ohlásila poskytování služeb datových center v Evropě, což poptává stále více klientů s ohledem na legislativní rámec.

Osm příkladů jak BI software optimalizuje chod firem, Jennifer Schiffová, CIO Business World 10/2013, str. 24-25

Jak nejlépe docílit rychlé návratnosti do business intelligence a jak tento software využít naplno? Těmto otázkám se věnuje forum prezentující zkušenosti několika společností z oboru.

Zabezpečení pomocí virtualizace desktopů, Victor Tsao, Security World 04/2013, str. 20-23

Není snadné umožnit pracovníkům flexibilitu a zároveň zajistit bezpečnost a dodržování interních předpisů. K tomu je nutná nová vrstva zabezpečení, která dovolí řídit rizika efektivněji. Právě to nabízí virtualizace desktopů. Umožňuje přijmout nové způsoby práce včetně BYOD a nasadit personál i zdroje právě tam, kde jsou potřebné. Článek prezentuje 10 důvodů, proč využít virtualizaci desktopů k posílení bezpečnosti.

Genereace Y přináší trend BYOC, Vladimír Brož, Security World 04/2013, str. 35

S termínem BYOD se specialisté na bezpečnost a podnikové IT setkávají každodenně. Avšak BYOC? Jedná se o zkratku slov bring your own cloud. Míní se tím, že zaměstnanci se již při práci neomezují jen na své vlastní zařízení, ale používají i aplikace podle svého výběru – především své soukromé účty na webových službách. Ruku v ruce s tímto trendem zejména mladší lidé odmítají některé aspekty firemní bezpečnostní politiky. Článek se věnuje možnostem východiska z tohoto problému.

Sekce Datacentra
Košík