Rešerše: datová centra (3Q 2015)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů.

Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Ovládáte své datové centrum?

Michal Feitl, Professional Computing 3/2015, str. 10-11

Datová centra nejsou jen doplňkem moderních technologií, jsou v podstatě průmyslovým odvětvím a jsou tedy stále automatizovány s cílem maximalizovat efektivitu. Článek představuje jeden z klíčových prvků vysoké efektivity – řešení DCIM (Data Centre Infrastructure Management), tedy sadu nástrojů, které monitorují, měří, spravují spotřebu datového centra.


IT v praxi: Tipy pro plánování kapacity datového centra

Thomas Limoncelli, Computer World 6-7/2015, str. 34-36

Pro spolehlivé plánování kapacity datového centra potřebujete znát mnoho různých informací – počínaje aktuálním stavem HDC, přes plány růstu v blízkém i vzdáleném horizontu, stanovení nezbytných rezerv atd. Autor představuje postup výpočtu velikosti kapacity pomocí vzorce sestaveného z odpovědí na konkrétně uvedené otázky.


Proč je Free Cooling geniální?

Jiří Hanák, Connect! 3/2015, str. 38

Chlazení zatím vládnou klasické kompresorové klimatizace, které spotřebují mnoho energie. Naproti tomu Free Cooling je prakticky zdarma. Článek srovnává aspekty obou variant chlazení a přináší doporučení pro plánování free coolingového režimu.


Úložiště SAN na míru pro střední podniky

Reseller Magazine 9/2015, str. 32-33

Virtualizace musí být dostatečně silně podpořena hardwarovým řešením, zabezpečenou redundantní infrastrukturou a současně je třeba data účelně chránit. Článek představuje řešení v podobě SAN úložiště Lenovo S2200 a S3200 s 24 pozicemi pro pevné disky, SSD cachováním, konektivitou pomocí Fibre Channel, tieringem.


Lenovo ThinkServer RD550: 1U server s výkonem a kapacitou 2U

Reseller Magazine 9/2015, str. 62

Článek představuje produkt vybavený procesorem Intel Xeon E5-2600 s až 768 GB operační paměti, schopností pracovat bez dopadu na spolehlivost až při 45°C.


Případová studie: Datové centrum DataSpring Lužice

CIO Business World 4/2015, str. 32

Společnost ALTRON realizovala výstavbu datového centra firmy DataSpring Lužice s certifikací úrovně Tier III, s plochou datového sálu 313 m2 a celkovou energetickou efektivitou PUE = 1,5.


V Česku začíná další velké stěhování serverů

Jan Sedlák, www.connect.cz 4.9.2015

Po Seznamu se začal do svého datového centra stěhovat také VSHosting. Seznam postavil vlastní datové centrum, do kterého přemístil 1300 serverů z původního umístění v prostorách TTC. Na stěhování se chystá i VSHosting. Článek se zabývá technickou specifikací nově vznikajícího datacentra.

Sekce Datacentra
Košík