Rešerše: datová centra (2Q 2018)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů. Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Brite-box přepínače a budoucnost datových center

 Jakub Špaček, www.procomputing.cz, 25.5.2018

S nedávným nárůstem využití datových center se cloudové aplikace a SaaS staly součástí hlavního proudu informačních technologií. Amazon Web Services, Microsoft Azure nebo Google přinesly cloud na trh jako komoditu a nastal tlak na snížení cen datových center a cloudových služeb. Autor popisuje posun v přístupu klientů k tzv. brite-box řešením v oblasti přepínačů, tedy OEM výrobkům dodávaným pod značkou renomované společnosti.


QNAP: NAS servery TS-253Be a TS-453Be

 Jakub Špaček, www.procomputing.cz, 15.6.2018

Článek představuje NAS servery TS-253Be a TS-453Be společnosti QNAP, které jsou vybaveny čtyřjádrovým procesorem Intel Celeron J3455 s frekvencí až na 2,3 GHz, až 8 GB paměti DDR3L RAM, podporou pevných disků SATA 6 Gb/s a SSD s rychlostí čtení a zápisu až 225 MB/s.


SafeDX míří na Západ i Východ

Richard Jan Voights, www.itbiz.cz, 18.6.2018

Foxconn a KKCG představily jedno ze svých datacenter nazvané Datacentrum Praha. Splňuje certifikaci Tier III, infrastruktura byla navržena ve spolupráci s firmou Intel, což se projevilo ve volbě nejnovější generace procesorů Intel Xeon Scalable v kombinaci s referenční architekturou Intel Rack Scale Design (Intel RSD).


Dell Technologies představuje úložiště PowerMax a další produkty pro moderní datacentra

www.dc-nn.com, 18.6.2018

Představení serverového úložiště Dell EMC PowerMax s architekturou založenou na discích NVMe a inteligentním software PowerMax OS vybaveným integrovaným modulem pro strojové učení v reálném čase. PowerMax zvládá až 10 milionů vstupně-výstupních operací za sekundu a využívá inline deduplikaci s vylepšenou kompresi zajišťující redukci dat v poměru až 5:1.


Seznamte se s nejrychlejším zařízením NAS řady Plus

www.dc-nn.com, 28.5.2018

Prezentace Synology DiskStation DS1618+ – NAS serveru s procesorem Intel Atom C3538. DS1618+ je vybaveno čtyřjádrovým procesorem Intel Atom C3538 a pamětí DDR4 rozšiřitelnou až na 32 GB. Kapacita může být po rozšíření o rozšiřovací jednotky DX517 až 192 TB.


Nové třífázové modely UPS pro datová centra a aplikace náročné na výkon a spolehlivost

www.dc-nn.com, 4.4.2018

Představení nové řady třífázových zdrojů nepřerušovaného napájení (UPS) společnosti CyberPower určených pro záložní napájení bezpečnostních a nouzových systémů, serverů a datových center. Výrobce k UPS zdarma a poskytuje řídicí software PowerPanel Business Edition s podporou virtualizace, který je kompatibilní se systémy VMWare, Hyper-V, Windows, Linux a Citrix.


O2 spustí ve Stodůlkách další datacentrum

Matěj Čuchna, www.channelworld.cz, 21.6.2018

Článek prezentuje otevření šestého datacentra firmy O2, které se nachází v pražských Stodůlkách. Datacentrum splňuje standard TIER III – 99,982%, využívá redundanci komponent DC minimálně N+1 (práce na jednotlivých komponentech DC lze provádět za plného provozu, bez výpadku), garantuje maximální PUE 1,5 při využití separace teplé a studené uličky.


Trendy, které v roce 2018 ovlivní datová centra

Reseller Magazine 04/2018, str. 21

Začnou být preferovány hybridní cloudové modely? Budou firmy více připojovat zařízení do sítě přes MEC (Multi-access adge computing)? Naplní se předpovědi Gartneru, že do 3 let bude více než polovina datacenter využívat architekturu síťového úložiště SSA? Těmito a podobnými otázkami se článek zabývá.


Unifikované řešení ukládání dat

Reseller Magazine 04/2018, str. 26

Představení unifikovaného all in one řešení EonStor GS 3000 pro ukládání dat určeného společnostem, které integrují služby SAN, NAS a cloudové brány s cílem vytvoření výkonného hybridního cloudu.


Apple potvrdil, že ukládá data na platformu Googlu

Reseller Magazine 04/2018, str. 53

Apple začal využívat k ukládání dat kromě dosud používaných Amazon S3 a Microsoft Azure také Google Cloud Perform. Článek popisuje rozsah využití platformy a způsob zabezpečení a šifrování ukládaných dat.

Novinky, Sekce Datacentra
Košík