Rešerše: datová centra (2Q 2016)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů.

Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Zachrání IEC 30134 pověst indikátoru PUE?

Janne Paananen, www.channelworld.cz, 18.4.2016

Indikátor efektivního využití odebrané energie (PUE) byl navržen a představen v roce 2006 sdružením Green Grid a měl sloužit jako užitečná a snadno pochopitelná metodika pro měření energetické efektivity datových center. Cílem bylo, aby indikátor PUE sloužil jako podnět pro zvýšení energetické efektivity tím, že umožní snadnou a rychlou kvantifikaci efektivity jednotlivých vylepšení. Vzhledem k tomu, že až dosud nebyly definovány závazné postupy pro jeho měření a výpočet, docházelo k jeho zneužívání. Autor popisuje vydání nové normy – IEC 30134-2, která byla vyvinuta speciálně proto, aby udělala z indikátoru PUE důvěryhodnější metodiku.


Datacentrum DataSpringu

Jan Mazal, www.channelworld.cz, 23.6.2016

DataSpring je jediné datové centrum v ČR, které se oficiálně pyšní certifikací úrovně Tier III. Jako certifikovaný Microsoft Cloud Solution Provider spouští v 2. pololetí tzv. pleAzure-cloud postavený na technologiích Microsoftu. Půjde o kombinaci privátního prostředí Azure s veřejným cloudem Microsoftu. Bude postavené je na Cisco Application Centric Infrastructure (ACI) a má jít o nejrychlejší Azure prostředí v CEE.


Největší přesun datových center posledních let

Computer World 4/2016, str. 6

Česká pojišťovna se rozhodla centralizovat svá datová centra do Itálie, což znamenalo přesunout 1149 aplikací využívajících více než 1,2PB dat. Ředitel IT provozu firmy přináší podrobné informace o celé akci.


Flash and Cloud optimalizovaný NAS

Vladimír Blažek, Computer World 4/2016 – příloha Data v bezpečí, str. 6-7

Článek představuje podstatné vylepčení produktů Hitachi Network Attached Storage (HNAS) – systém Unified VSP Gx00 s NAS moduly optimalizovaný pro flash a cloudové aplikace. Výkon flashového FSP G je doplněn výkonem FPGA v jeho NAS modulech, proto procesorově nezaostává za nejrychlejšími flash moduly.


Návštěva neutrálního pražského datacentra CE Colo

Karel Javůrek, www.connect.cz, 12.4.2016

Nabídka datových center se u nás stále rozšiřuje a k dispozici začíná být poměrně velký výběr možností, kam umístit vlastní servery. Většinou se ale jedná o řešení od konkrétních poskytovatelů, kdy je nutno v rámci balíčku využívat i konektivitu od jednoho operátora. To ale nemusí vyhovovat každému, obzvláště když potřebuje flexibilní přístup a možnost mít další formu zálohy, která využívá jiného operátora. Pro tyto účely jsou k dispozici neutrální datacentra, která obsahují konektivitu od různých poskytovatelů. Článek představuje jedno z takových datacenter – CE Colo s rozlohou 6 600 m2, pyšnící se několikastupňovým zabezpečením včetně otisku prstů. Při výpadku napájení je k dispozici několik druhů UPS, které efektivně a bez přerušení dodají elektřinu po dobu přibližně 15 minut, dále nastupují naftové generátory. Indikátor energetické efektivity – PUE má hodnotu 1,7.


Seznam spouští další sál svého datacentra

Jakub Čížek, www.connect.cz, 5.4.2016

Loni na jaře začal Seznam stěhovat své servery do prvního sálu nového datového centra Kokura v Horních Počernicích. Nyní spouští provoz ve druhém sále s rozlohou 2 500 m2, měsíční spotřebou energie 330 MWh z obnovitelných zdrojů. Provoz administrativní části je plně zajištěn fotovoltaikou. Datacentrum dosahuje v indikátoru energetické efektivity PUE hodnoty 1,2.

 

Sekce Datacentra
Košík