Rešerše: datová centra (2Q 2015)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů.

Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


QNAP – virtualizační stanice pro NAS úložiště

Reseller magazine 5/2015, str. 48

Virtualizační stanice QNAP NAS promění úložiště ve virtualizační platformu dovolující uživatelům vytvářet a ovládat vlastní virtualizované systémy. Článek přináší informace o novince firmy QNAP, jejíž virtualizovaná stanice je provozována jako hostovaný hypervisor instalovaný na vlastním operačním systému NAS zařízení.


Western Digital disky Re+ pro datová centra

Reseller magazine 6/2015, str. 28

Článek prezentuje efektivní typ diskových jednotek renomovaného výrobce s kapacitou zpracovaných dat až 550TB ročně, max. spotřebou při zápisu pouhých 6,2 W, MTFB (střední dobou mezi poruchami) 1,2 milionu hodin. Disk je vybaven technologiemi zvyšujícími spolehlivost a životnost, zejména systémem redukce vibrací StableTrac a systémem Fly Height, který seřizuje čtecí hlavu přímo v reálném čase.


Virtualizace ruší vazby a boří hranice

Vít Petrjanoš, Computer World 3/2015, str. 18-22

Rozvoj virtualizovaných řešení nabírá na obrátkách. Virtualizuje se prakticky cokoli. Autor se zabývá nejnovějšími trendy – perzistentní a neperzistentní virtualizací desktopů, virtualizací datových úložišť, softwarově definovaných sítí SDN. Přináší také přehled poskytovatelů virtualizačních řešení v České republice.


IT v praxi: Přeberou servery funkce přepínačů?

Jim Duffy, Computer World 4/2015, str. 20-22

Dochází k virtualizaci stále většího množství serverů, spojení mezi nimi zajišťují stále častěji přepínače běžící na těchto systémech. Nestanou se nakonec součástí serverů i dosavadní přepínače typu ToR (top of rack)? Názory na to nejsou jednotné. Článek přináší argumenty odborníků pro i proti a představuje produkt MXC Connector umožňující přímou komunikaci serverů bez pomoci fyzických přepínačů.


HP RMC: Jednoduché zálohování virtuálního prostředí

Rafael Noas, Computer World 4/2015 – příloha, str. 5

Rostoucí objem dat klade nároky na rozumný způsob zálohování. Klasické zálohování na primárním úložišti postihuje výkonnost systému, zálohování na diskovém poli může být rizikové kvůli umístění kopie na stejném úložišti. Autor představuje systém HP StoreOnce Recovery Manager Central (RMC), který je efektivní kombinací obou metod.


Akademie věd spouští datacentrum pro extrémní výpočty

David Polesný, www.connect.cz 19.6.2015

Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR uvedl do provozu nové datové centrum. Serverové vybavení čítá 5000 procesorových jader, které lze zapojit paralelně. Vědci mají k dispozici 68 standardizovaných 19″ racků. Maximální odběr datového centra je 400 kW. Infrastruktura je připojena 10 GB linkou.


Virtualizované sítě

Radek Kubeš, CIO Business World 3/2015 – příloha, str. 22-23

Po virtuálních serverech a úložištích dat se stávají každodenní samozřejmostí datových center i softwarově orientované sítě SDN. Autor se věnuje jak výhodám SDN jako je řetězení služeb nebo budování překryvných sítí, tak nevýhodám zejména v podobě nedokončené standardizace řešení.

Sekce Datacentra
Košík