Rešerše: datová centra (2Q 2014)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů

Hitachi VSP G1000, Radim Petržela, HDS, Computer World – občasník č. 34 Data v bezpečí, str. 6

Představení nového diskového systému VSP firmy Hitachi, která je součástí infrastruktury CCI (Continuous Cloud Infrastructure) skládající se navíc z tenkého hypervizoru SVOS (Storage Virtual Operating System) a nástroje pro správu Hitachi Command Suite 8.

Disková úložiště NetApp E-series, Marek Stopka, Computer World – občasník č. 34 Data v bezpečí, str. 7

NetApp E-series jsou disková úložiště zaměřená na sekvenční čtení a zápis ve specifických aplikacích, jako jsou střih videa, seizmická analýza, Big data Hadoop apod. Jsou v dispozici ve dvou modelových řadách a to provedení Simplex a Duplex – s jedním nebo dvěma plně redundantními řadiči. Využívají operační systém SANtricity, který podporuje různé druhy běžných RAID technologií.

Obnova po havárii založená na hypervizoru, Gil Levonai, Computer World 8/2014, str. 28-29

Běžným omylem v IT je, že se virtualizace a obnova po havárii nedají dobře kombinovat. Buď lze získat flexibilitu virtuálního datového centra nebo robustní schopnosti a krátké časy RTO (Recovery Time Objective) a RPO (Rocovery Point Objective). Autor v článku popisuje řešení uvedené propasti v použití systému DR (Disaster Recovery).

Apple pořídil vodní elektrárnu, bude pohánět obří datové centrum, David Vagaday, www.connect.cz, 19.4.2014

Článek přináší bližší informace o koupi vodní elektrárny firmou Apple, která bude zásobovat proudem jeho nově vybudované obří datové centrum v Prineville (Oregon, USA). Apple už dříve vyhlásil plán používat výhradně zelené zdroje energie. Elektrárna by měla vyrábět tři až pět megawattů energie, což však plnou spotřebu střediska nepokryje. Apple proto ještě čerpá energii z místních větrných elektráren.

České Radiokomunikace rozšiřují pražské datové centrum, Jan Sedlák, www.connect.cz, 10.6.2014

České Radiokomunikace rozšiřují své vlajkové datové centrum Tower v prostorách Žižkovské věže. Datacentrum Tower má nově k dispozici pět datových sálů o celkové kapacitě 240 racků. Původní prostory přitom operovaly pouze s 64 racky. Objekt má tři nezávislé zdroje.

Jak v Písku vyrostlo datové centrum a cloud, Jan Sedlák, www.connect.cz, 12.6.2014

Technologické centrum Písek zahájilo provoz. Výsledkem jsou tři datové sály ovládané z jedné dohledové místnosti. Jejich finální kapacita je 80 racků, každý s příkonem 20 kW. Jedním z největších partnerů je firma IBM, na jejímž hardwaru je postavený cloud s 80 a 60TB diskovými poli, který v Česku zřejmě zatím nemá obdoby. IT odborníci vybudovali centrum na otevřené technologii OpenStack. Další netradiční počin je sázka na síťové technologie od společnosti Juniper (QFabric) a nikoliv všudypřítomného Cisca. Juniper používá jeden konzistentní systém a má extrémně nízké latence. Dieselová záloha by teoreticky měla vydržet více než 200 hodin a samotné datové sály jsou prošpikovány 250 senzory pro měření tepla a dalších údajů.

Sekce Datacentra
Košík