Rešerše: datová centra (1Q 2018)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů. Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Datová centra: Na co se můžeme těšit

Ann Bednarz, Computer World 02/2018, str. 26-28

Datová centra po celém světě čekají zásadní inovace – chytřejší infrastruktura, racionalizace pracovní zátěže, pořízení jako služba, hybridní provoz IT, softwarově definované IT apod. Požadavky na datová centra se totiž v poslední době výrazně změnily a dnešní vnitřní vybavení již přestává být dostačující nárokům. Článek představuje předpovědi společnosti IDC týkající se výbavy moderních datových center.


Efektivní chlazení datového centra

Computer World 02/2018, str. 29

Veškeré IT komponenty spotřebovávají elektrickou energii a mění jí na teplo. Přístroje jsou stále výkonnější a vyžadují vyšší příkon, a tím i chlazení. Kam však umístit stále větší klimatizační jednotky? Článek představuje produkt společnosti CONTEG, který šetří cenné místo tím, že je umístěn nad rozvaděči a funguje na principu přímého výparu chladiva.


Serverless mění pojetí cloud computingu

Mary Branscomb, Computer World 04/2018, str. 15-17

Architektura serverless představuje nový programovací model. Zatímco u IaaS nebo PaaS odstraňuje potřebu mít fyzické datové centrum, ale ne celou infrastrukturu, serverless pokračuje ještě dále – kód běží na serverech, o které se však zákazník nemusí zajímat. Serverless je programování založené na událostech nebo funkcích v podobě služby. Autor se věnuje výhodám a nevýhodám a spojení systému s platformou FaaS (funkce jako služba).


Mikromodulární datová centra

Ann Bednarz, Computer World 04/2018, str. 18-20

Popularita mikromodulárních datových center (MMDC) roste ročním tempem přes 40%. Jedná se v podstatě o IT ekosystém zapouzdřený ve vlastním ochranném plášti včetně klimatizovaného prostředí. Článek se věnuje popisu vlastností, způsobů nasazení a představuje výrobce – firmy Stulz, Instant Data Centers, Schneider Electric a HP Enterprise.


Průmyslové přepínače

Reseller Magazine 02/2018, str. 29

Článek představuje gigabit ethernetové přepínače D-link řady DIS (D-link Industrial Switch) pro průmyslové aplikace, automatizaci, dopravní a kamerové systémy, chytrá města. Přepínače jsou určené pro přístupovou vrstvu sítě a disponují rozsahem provozních teplot od -40°C do + 75°C.


NAS s procesorem AMD Ryzen

Reseller Magazine 03/2018, str. 20

Článek představuje novou řadu NAS od společnosti QNAP s typovým označením TS-x77s, která se dodává ve variantách s 6, 8 nebo 12 diskovými pozicemi a disponuje procesory s 8 nebo 16 jádry. Dodávaný virtualizovaný operační systém vQTS s aplikací Virtualization Station přináší výhody pro segregaci zdrojů, flexibilitu v prostředí s více klienty i úsporu energie a prostoru.


NVMe over Fabrics

Reseller Magazine 03/2018, str. 26

Za posledních pět let vzrostl výkon úložišť stonásobně, ovšem podobný jev nenajdeme v síťových technologiích, které představují pomyslnou brzdu zpomalující přenos dat mezi počítačem a úložištěm. Článek představuje možné řešení v podobě síťového protokolu NVMeoF (NVMe over Fabrics) včetně informací o jeho nedostatcích.


Facebook staví za 750 milionů dolarů datové centrum

www.dc-nn.com, 8.3.2018

Facebook plánuje během pěti let postavit své deváté datové centrum, a to v Staton Springs v Georgii. Článek představuje firemní plány včetně rozsahu a technické specifikace.

Novinky, Sekce Datacentra
Košík