Rešerše: datová centra (1Q 2015)

Přinášíme vám pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů.

Pro členy Asociace máme k dispozici podrobnější rozbor obsahu. Přihlášení zde.


Další datové centrum O2 je v Uherském Hradišti

Jaroslav Kresta, Computer World 1/2015, str. 17

Autor představuje nejmodernější datové centrum MONACO firmy O2 s dvěma nezávislými přívody elektrické energie do budovy a dvěma záložními energetickými agregáty. Standardní dostupnost služeb činí 99,9%, certifikace Tier III.


IT v praxi: Využijte virtualizaci na maximum

Brandon Butler, Computer World 1/2015, str. 26-27

Virtualizovaná prostředí přinesla zvýšenou efektivitu IT, zároveň však dala vzniknout novým výzvám v oblasti efektivity. Společnost IDC odhaduje, že na typickém podnikovém serveru v současné době běží 10 – 12 virtuálních strojů, což je pouze 30 – 40% jeho kapacity. Optimální míra využití serveru se pohybuje kolem 60 – 70%. Článek se věnuje doporučením, jakými způsoby efektivitu virtualizovaného prostředí zvýšit.


Data a datacentra

Libor Dvořák, analytik IDC CEMA, CIO Business World 1/2015, str. 44-46

Výdaje na služby poskytované komerčními datovými centry v České republice se podílejí na celkovém trhu IT služeb 15%. Článek přináší analýzu trhu v ČR společnosti IDC doplněnou o přehled dodavatelů, jejichž řešení ukládají a zpracovávají data, tedy firem z oblasti big dat, datových skladů a business intelligence.


Správa a dohled aktivních prvků v datovém centru

Martin Bláha, Reseller IT 1/2015, str. 26

Článek představuje software HP IMP (Intelligent Management Center) – řešení firmy HP pro dohled nad datovými centry, který lze rozšířit až o 21 modulů. Jeho primární funkcí je správa aktivních síťových prvků, dokáže plně dohledávat drátovou i bezdrátovou infrastrukturu, firewally i směrovače.


V Ústí nad Labem vyroste datacentrum

Jan Sedlák, www.connect.cz, 6.1.2015

V Ústní nad Labem vyroste regionální datové centrum Rondel. Ze začátku se plánují čtyři serverové uličky po dvaceti racích. Vybraná lokalita má dostatečně kvalitní konektivitu. Rondel aktuálně využívá linku od UPC, plánuje ale připojit také další zdroje, mimo jiné sousedící O2.


V Praze vznikne datacentrum ServerPark

Jan Sedlák, www.connect.cz, 14.1.2015

Společnost VSHosting v Praze dokončuje stavbu datového centra ServerPark. Stát bude v Praze v Hostivaři, konečná kapacita má být až osm tisíc serverů. Ve výsledku se příkon objektu dostane až na 2 MW, teoretická datová kapacita bude až 15 pentabytů a operační paměť se má dostat až na 500 tisíc gigabytů. ServerPark má jako jedna z mála datacentrových lokalit splňovat bezpečnostní standard TIER 4.


Seznam rozjel stěhování 1300 serverů

Jan Sedlák, www.connect.cz, 26.3.2015

Seznam čelí výzvě – stěhuje se do nového vlastního datového centra Kokura v Praze, Horních Počernicích. Bude muset přesunout 1300 serverů a nesmí ohrozit běžný chod svých služeb. Součástí komplexu jsou dva datové sály, každý má kapacitu 96 serverových racků a pojme téměř čtyři tisíce zařízení. Do Kokury vedou dvě nezávislé optické trasy, jedna od O2 a druhá od Dial Telecomu.

Sekce Datacentra
Košík