Osobní produktivita

Máte toho “nějak hodně”? Nestíhají vaši kolegové důležité úkoly? Každý z nás občas narazí na hranice výkonnosti či chcete-li produktivity – ať už v práci nebo v soukromém životě. Jak svoje představy zrealizovat? Jak získat více volného času? Najít způsob, jak dělat správné věci v ten správný čas, není vůbec jednoduché.

Správné nastavení

Co vám v tom může pomoct? První oblastí je správné nastavení těla a mysli. “Cítit se dobře” – fyzicky a psychicky – to je faktor důležitý i pro zvýšení produktivity. Pokud se mi sami cítíme dobře, jsme méně vystresovaní, máme více energie a motivaci plnit úkoly. Určitě vám v tom pomůže kvalitní spánek. Díky němu budete moci vstávat ráno dříve a budete mít čas si zacvičit. Neopomíjejte ani vyvážený jídelníček a pitný režim a také zklidnění či meditaci, která pomáhá ztišit a utřídit si myšlenky. A nezapomeňte si udělat radost, třeba v podobě krátké procházky na vzduchu či zdravé dobroty.

Produktivita

Druhou zásadní oblastí je organizace práce a času. Ať už pracujete z domova nebo jste v kanceláři, je dobré se vyhnout rušivým vlivům. V určitém čase nesledujte sociální sítě, nesledujte zprávy a nekontrolujte neustále e-mail. Kolegovi který přišel s nedůležitou prosbou řekněte ne. Naplánujte si předem úkoly pro daný den a zkuste se soustředit pouze na jednu věc v daný čas. Nezapomeňte si ale dělat pravidelné pauzy. Vaše okolí také dělá hodně a tak si udělejte na stole kolem sebe pořádek a třeba si pusťte do pozadí hudbu, kterou máte rádi. K zorganizování práce a času můžete využít metody vycházející ze zkušeností lidí, kteří potřebovali kvůli velké pracovní zátěži pracovat efektivněji na svých úkolech. K nim patří Eisenhowerův princip, postup GTD – Getting things done, Ivy Lee metoda, metoda Kanban nebo Paretův princip. Pro měření času můžete využít metodu Pomodoro nebo těžit z Parkinsonova zákona.

Správné pomůcky

Ve vašem úsilí být produktivnější vás mohou podpořit moderní informační technologie. Existuje řada šikovných aplikací, které si snadno nahrajete do mobilu a které vám mohou pomoci jak v oblasti nastavení těla a mysli, tak s organizováním času a práce. Například, pro lepší spánek můžete využít aplikaci Sleep Cycle, pro vstávání aplikaci Alarmy, pro cvičení Daily Workouts Fitness Trainer a pro meditaci aplikaci Calm. Co se týče plnění úkolů a času v práci, vyzkoušejte aplikaci Any.do, která slouží jako inteligentní správce úkolů, otestujte Trello, které pomáhá s procesem realizace vašich úkolů nebo si naistalujte Toggl, aplikaci, která vám změří, kolik času věnujete konkrétní činnosti.

Svou osobní produktivitu můžete posunout tak, že některá z těchto doporučení vyzkoušíte a pokud vám budou vyhovovat, tak je zařadíte do svého každodenního života. Něco lze aplikovat hned, u některých postupů trvá déle, než se nový zvyk stane běžnou součástí dne. Ale zkuste si udělat čas na to, abyste zařadili něco nového do svého denního programu – s těmito návyky vám víc času přibude než ubude.

Novinky
Košík